37 kurumdan kayyıma karşı ortak tepki

  • 13:35 23 Ağustos 2019
  • Güncel
İZMİR - İzmir’de 37 kurum kayyımın demokrasiye darbe olduğunu beyan ederek kayyım için, “Toplumun dikkatini ülkenin içinde bulunduğu ağır siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlardan, krizden başka yöne çevirme ve kendi siyasal çözülüşünü geciktirme çabasıdır” dedi. 
 
İzmir’de 37 kurum ve kuruluş, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin İzmir Barosu Toplantı Salonunda ortak basın toplantısı düzenledi. Kurumlar adına, açıklamayı İzmir Barosu’ndan Avukat Perihan Kayadelen okudu.
 
‘Kayyım demokrasiye darbedir’
 
Perihan, YSK tarafından adaylıkları onaylanan, yüksek oylarla Diyarbakır Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine seçilen ve haklarında sonuçlanmış dava bulunmamasına rağmen soruşturma ve davaların gerekçe gösterilerek, İçişleri Bakanlığı’nın belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmasının demokrasiye büyük bir darbe olduğunu söyledi. Perihan, demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartının, seçmen iradesini tanımak ve ona saygı göstermek olduğunu belirtti.
 
‘Kayyım siyasi çözülüşü geciktirme çabasıdır’
 
Alınan idari karar ile bir kısım yurttaşın iradesinin tümüyle ayaklar altına alındığını kaydeden Perihan, seçme ve seçilme haklarının ağır biçimde ihlal edildiğini söyledi. Perihan, “Halkın iradesine yönelik yapılan bu darbe, siyasi iktidarın seçimlerle ele geçiremediği belediyeleri anti-demokratik yasa, yetki ve uygulamalarla ele geçirme operasyonudur. Aynı zamanda bu, toplumun dikkatini ülkenin içinde bulunduğu ağır siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlardan ve krizden başka yöne çevirme ve kendi siyasal çözülüşünü geciktirme çabasıdır” dedi.
 
‘Uygulamayı kabul etmiyoruz’
 
Demokrasiyi korumak ve yurttaş olmayı sürdürebilmek için halkın ve seçmenin iradesine kayıtsız şartsız sahip çıkmanın bir yurttaşlık görevi olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini dile getiren Perihan,  “Barış içinde bir arada yaşama fikrine zarar veren ve başta seçimler ve kuvvetler ayrılığı olmak üzere demokrasinin temel ilkelerini tümüyle ortadan kaldıran bu uygulamayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Seçilmiş belediye başkanları derhal göreve iade edilmeli, seçmenin iradesine koşulsuz saygı gösterilmelidir” diye konuştu. 
 
Açıklamada imzası olan kurumlar şöyle: DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Ege Çevre ve Kültür Platformu, Alevi ve Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri, Alevi Dernekler Federasyonu İzmir Bileşenleri, Alevi Vakıflar Federasyonu İzmir Bileşenleri, İzmir Dersimliler Kültür Ve Dayanışma Derneği, Demokratik Alevi Derneği İzmir Şubesi, Bornova Kadın Dayanışma Derneği, Buca Evka-1 Kadın Kültür Evi Derneği, İzmir Müzisyenler Derneği, Onbeşliler Birlik Dayanışma Derneği, İzmir Halkevi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Hak İnisiyatifi İzmir, Halkların Köprüsü Derneği, İmece Dostluk Ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Halkların Demokratik Kongresi İzmir Meclisi, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Örgütü, Emek Partisi İzmir İl Örgütü, Özgürlük Ve Dayanışma Partisi İzmir İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi İzmir İl Örgütü, Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Örgütü, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi İzmir İl Örgütü, Ezilenlerin Soyalist Partisi İzmir İl Örgütü, Devrimci Parti İzmir İl Örgütü, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi İzmir İl Örgütü, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası.