Sinn Féin Milletvekili Martina: AB’nin sessizliği sona ermeli

  • 14:31 23 Ağustos 2019
  • Güncel
ANKARA - Sinn Féin’in Avrupa Parlamentosu üyesi milletvekili Martina Anderson, HDP'li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına tepki göstererek, “Türkiye'ye fon sağlayan AB’nin, Kürt halkına ve onun demokratik olarak seçilmiş temsilcilerine karşı Türk devletinin baskısına karşı sessizliğini bozma” çağrısında bulundu.
 
HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına uluslararası tepkiler sürüyor. İrlanda’dan Sinn Féin’in Avrupa Parlamentosu üyesi milletvekili Martina Anderson, AKP hükümetinin demokrasiye ve Kürt halkının haklarına yönelik son saldırısını sert bir dille eleştirdi.
 
Martina, “Kürt yoğunluklu” Diyarbakır, Mardin ve Van'ın üç seçilmiş belediye eşbaşkanını demokratik olmayan bir şekilde görevlerinden alarak yerlerine başkalarını atamasını “korkunç” olarak niteledi.  Kayyumun, hükümetin bölgede kontrolünü sürdürmek için yaptığı ve tekrarladığı hamlelerinden biri olduğuna dikkat çeken Martina, şöyle dedi: "Belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması, HDP’ye yapılan en son saldırıdır. Partinin eski lideri Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere 50'den fazla seçilmiş temsilcisi cezaevinde tutuluyor. Hapsedilen HDP milletvekillerini daha önce ziyaret ettim ve eşitlik mücadelelerinde karşı karşıya kaldıkları devlet baskısını bizzat gördüm. Türkiye'ye fon sağlayan AB’nin, Kürt halkına ve onun demokratik olarak seçilmiş temsilcilerine karşı Türk devletinin baskısı konusundaki sessizliği sona ermelidir.”