Oturma eylemi 7'inci gününde: Kadınlar kazanacak, kayyım gidecek

  • 13:49 25 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP'nin Lise Caddesi’nde gerçekleştirdiği oturma eylemine yüzlerce kişi katıldı. Oturma eyleminin ardından açıklama yapan HDP'li Oya Ersoy, "Kadınlar kazanacak, kayyımlar gidecek" dedi. 
 
Kayyım atamalarına karşı kesintisiz eylem kararı alan Halkların Demokratik Partisi (HDP), bugün de Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Lise Caddesi’ndeki oturma eylemini sürdürdü. Oturma eylemi boyunca sloganlar atan kitle, şarkılar söyleyerek halay çekti. 
 
Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapılırken, açıklamada, “İrademe dokunma” pankartı açıldı. Kitle sık sık "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza", "Kayyım gidecek biz kalacağız" ve “Bê Amed jiyan nabe” sloganlarını attı. Açıklamaya HDP’li vekillerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, Barış Anneleri Meclisi, Halkevleri Eşbaşkanı Nuri Günay, ilçe belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleri ile yüzlerce yurttaş katıldı. 
 
'Hiçbir baskı umudumuzu yok edemez'
 
Oturma eyleminde konuşan Halkevleri Eşbaşkanı Nuri Günay, "Halkevleri olarak direnişinize selam getirdik. Direnen Diyarbakır halklarına Türkiye halklarının selamını getirdik. Her kim bu adaletsizliğe ‘Türkiye'de yaşayan halkların onayı vardır' diyorsa yalan söylüyordur. Kimsenin bu adaletsizliğe, bu darbeye onayı yoktur. Bu ülkede halkların birlikte yaşama talebi vardır. Kimse kimseden ayrı ve farklı yaşamak istemiyor. Kürtler kendi iradesini ortaya koymuş ve belediyede görmek istedikleri kişileri başkan olarak seçmiştir. Bu sadece bir yerel seçim değildi. Halk seçimde kayyımlara, orman yangınlarına, yolsuzluğa 'hayır' demiştir. Türkiye'nin dört bir yanında orman yangınları var. Biz ülkemize yapılan bu kötülükleri asla kabul etmeyeceğiz. Biz bu ülkede barışı, kardeşliği tesis edeceğiz. Omuz omuza mücadele edeceğiz. Türkiye halklarının kararı budur. Hiçbir karanlık, hiçbir baskı, hiçbir faşist uygulama geleceğe dair umudumuzu yok edemez" ifadelerine yer verdi.
 
'Kadınlar kazanacak'
 
HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da, Diyarbakır halkıyla omuz omuza mücadele etme sözü verdiklerini belirterek, "Herkes biliyor ki kayyımlar iktidarda kalabilmek için atanmıştır. 'Hukuku tanımam' denilerek bu kayyımlar atanmıştır. Bu nedenle bu mücadele yalnızca kayyımların atandığı kentlerin halkların mücadelesi değildir. Bu mücadele kadınların mücadelesidir. Bu mücadele kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesidir. Halkın çıkarlarını düşünenlerin mücadelesidir. Bu nedenle biz kazanacağız, kadınlar kazanacak" diye belirtti. 
 
Açıklama sonrası 10 dakikalık oturma eylemi ile bugünkü eylem sonlandırıldı.