Kadınlardan saldırı tehditlerine karşı Serêkaniyê’de yürüyüş

  • 19:13 25 Ağustos 2019
  • Güncel
HESEKÊ - Serêkaniyê’de kitlesel yürüyüş düzenleyen Kongreya Star ve Genç Kadın Hareketi üyeleri, Türkiye’nin saldırı tehditlerini kınadı.
 
Hesekê Kantonu’na bağlı Serêkaniyê’de, Kongreya Star’ın Türkiye’nin saldırı tehditlerine karşı başlattığı “Toprağını ve Onurunu Koru, DAİŞ’i ve İşgalciliği Yen” eylem hamlesi kapsamında kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi. Hesekê ve Qamişlo kantonlarından yüzlerce Genç Kadın Hareketi ve Kongreya Star üyelerinin katıldığı yürüyüş, kentin doğusundaki Elûk köyünden başladı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra bayrak ve pankartların taşındığı yürüyüşte, sık sık işgal karşıtı direniş sloganları atıldı. Kadınların saldır tehditlerine tepkisini haykırdığı yürüyüş, canlı kalkan eyleminin devam ettiği çadıra kadar sürdü. Burada durulan saygı duruşunun ardından Kongreya Star Eğitim Komitesi Sözcüsü Rîhan Loko konuştu.
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye halklarının ortak yaşam iradesini yıkmayı ve bölge güvenliğini darbelemeyi amaçladığını belirten Rîhan, “Türkiye, Rojava’daki özgürlük rüzgarının Kuzey Kürdistan’a sıçramasından korkuyor. Erdoğan, bu yüzden şehitlerin kanlarıyla elde edilen tüm kazanımları yok etmek istiyor” şeklinde konuştu.
 
Tüm sorun ve savaşların ancak diyalog kanalıyla çözülebileceğini belirten Rîhan, çözüm için mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Rîhan, Türkiye destekli grupların denetiminde olan Efrîn’deki uygulamaları da kınadı.
 
Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.