Kadınlar Diyarbakır’dan seslendi: Hesabını soracağız, vazgeçmeyeceğiz

  • 19:41 25 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kadın Meclisleri öncülüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, katledilen her kadının hesabının sorulacağı vurgulandı. 
 
Boşandığı erkek tarafından katledilen Emine Bulut şahsında, katledilen tüm kadınlar için Diyarbakır’da kadınlar sokağa çıktı. Kadın Meclisleri öncülüğünde Diyarbakır’da bulunan kadın örgütleri, merkez Kayapınar ilçesindeki Park Orman'da bir araya geldi. "Susmak yok" pankartının açıldığı eylemde, "Ölmek istemiyorum", "Anne lütfen ölme", "Jin jiyane, jiyanê nekuje", "Kadınlar değil, esneklik ölsün", "Öldüren sevgiye hayır", "Kadın, yaşam, özgürlük" dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık, "Katil devlet hesap verecek", "Katil devlet", "Jin, Jiyan, azadi" sloganları attı. 
 
'Yaşam hakkımızı istiyoruz'
 
Kadın Meclisleri tarafından hazırlanan metinde kadın katliamlarının her geçen gün arttığına ve tüm katliamların erkek-devlet tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "Bu ülkede kadınlar ne yaşıyor, o çok önemsedikleri çocuklar ne yaşıyor herkes görsün. Elinde yetkileri olup hiç bir şey yapmayanları, Emine'nin son sözlerini unutmayacağız. Emine Bulut'un katledilmesiyle, ülkemizdeki kadınların can güvenliğinin olmadığı bir kez daha gözlerimiz önüne serildi. Kadınlara reva görülen şiddet en vahşi haliyle bir kez daha gözlerimizin önünde. Bu ülkede kadınlar yalnızca yaşamak istiyor. En büyük hakkımız olan yasam hakkımızı istiyoruz. Kadınlar ölmemek için yıllardır mücadele ediyor. Peki devlet ne yapıyor? Savcısı, hakimi herkes aklıyor, ört bas ediyor, serbest bırakıyor. Bir şey yapmak için daha neyi bekliyorsunuz? Şiddetin çözümü olan İstanbul Sözleşmesi'nin bir an önünde yasaya geçirilmesini istiyoruz" ifadelerine yer verildi. 
 
Metnin devamında şu ifadeler kullanıldı: "Kadınlar ölmeyecek, yaşayacak. Biz mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Katledilen her kadının hesabını soracağız. Bir tek kadının daha katledilmesine göz yummayacağız. Caydırıcı, yerinde cezalar ile katliamlar önlenmelidir. İyi hal indirimleri kalkmalıdır. Emine'nin, Tuğba'nın, Şule'nin failleri hesap vermelidir."
 
Açıklamanın ardından kadınlar sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca çevreden de büyük destek gören kadınlar, kısa bir yürüyüşün ardından dağıldı.