Dersim Dağ: Tepkimizi göstermeye devam edeceğiz

  • 13:38 11 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN -  Mardin’de 24 gündür devam eden oturma eyleminde konuşan HDP’li Dersim Dağ, “Bu kayyıma karşı bizler her gün alanlarda olmaya devam edeceğiz. Tepkimizi göstermeye devam edeceğiz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Parti’li (HDP) üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasının ardından Mardin'de devam eden Demokrasi Nöbeti'nin 24’üncü gününde de polis ablukası altında oturma eylemleri sürdü. Eylemin yapıldığı Karayolları Parkı bugün de polis ablukasına alınırken HDP Mardin İl binasının girişi ise polis kalkanları ile kapatıldı. Polis, eylem alanına gitmek isteyen HDP’li vekiller Dersim Dağ, Meral Danış Beştaş, Ebru Günay, Sıddık Taş ve Ömer Öcalan ile partililer ve Barış Annelerine izin vermedi. Polisler ve vekiller arasında yaşanan tartışmadan sonra oturma eylemine geçildi. 
 
"Halkın iradesi gasp edilemez" yazılı pankartın önünde oturan heyet polisler tarafından ablukaya alındı. TOMA ve zırhlı araçlar ile çembere alınan halk burada zılgıt ve stranlar eşliğinde oturma eylemini sürdürdü. 
 
'İktidar Kürtlere savaş açmasın'
 
İki saat süren eylemden sonra yapılan açıklamada konuşan Dersim Dağ, "Bu kayyıma karşı bizler her gün alanlarda olmaya devam edeceğiz. Tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Şehirlerimizi, belediyelerimizi geri alana kadar her gün alanlarda olacağız. Sadece üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmadı birçok belediyede meclis üyelerimiz görevden alındı. Bu son olarak Muş'ta yapıldı. Meclis çoğunluğu tekçi zihniyetin göstergesiyle AKP-MHP’ye verildi. Biz en başından beri tek adam zihniyetine karşı mücadelemizi verdik. Bugün de vermeye devam ediyoruz. Şunu çok açık bir şekilde belirtmek gerekir ki; hiçbir zaman bu faşist uygulamalar karşısında diz çökmedik bundan sonra da çökmeyeceğiz. Nasıl ki 31 Mart'ta İzmir, İstanbul ve Ankara'da onlara gücümüzü gösterdiysek tekrar gücümüzü gösteriyoruz. Ve buradan bir kez daha iktidarı uyarıyoruz. Kürt halkını karşınıza almayın. Kürtlere savaş ilan etmeyin. Eğer Kürtlerle savaş yürütmek isterseniz 31 Mart gibi kaybeden yine siz olacaksınız" diye belirtti.  
 
Açıklamanın ardından eylem alkışlar eşliğinde sona erdi.