HDP’li heyet Kulp’a gitti

  • 17:08 17 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kulp ilçesinde yaşanan patlamanın ardından tutuklanan HDP’li Kulp Belediye Eşbaşkanı Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay'ın yerine kayyım atanmasına karşı HDP’li heyet Kulp’a gitti. 
 
Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Ağaçkorur köyü mevkiinde 12 Eylül'de aralarında korucuların da olduğu 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin yaralandığı patlama sonrası Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kulp Belediye Eşbaşkanı Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay ile birlikte 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar dün sevk edildikleri mahkemede tutuklanırken, belediye eşbaşkanları yerine İlçe Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atandı. Kayyım atanmasının ardından HDP Kulp ilçe binası polislerce basılırken bilgisayar kasalarına el konulduğu belirtildi. Ayrıca ilçe girişindeki billboardlarda, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” afişleri, sokaklara Türk bayrakları asıldı. Camilerin minarelerindeki mahyada ise “Şehitler ölmez vatan bölünmez” yazılması dikkat çekti.
 
Atanan kayyımın ardından HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, HDP Diyarbakır il yöneticilerinden oluşan bir heyet Kulp’a gitti. 
 
‘Yandaş medya 'patlamayı HDP yaptı' dedi’
 
HDP heyeti olanlara ilişkin bilgi aldıktan sonra ilçe binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, HDP olarak konunun tüm hakkaniyeti ile soruşturulmasını istediklerini kaydetti. Hülya, “İsteklerimizi beyan ettik ama ne yazık ki yandaş medya tarafından patlamanın HDP tarafından yapıldığı söylendi. Devlet erkanı hemen olay yerine geldi neyin ne olduğunu araştırmadan ilçe ve belediye eşbaşkanlarımızın evine baskın yaptı. Başka evlere de baskın yapıldı. Burada yaşanan olay 31 Mart seçimlerinden sonra AKP ve MHP ortağının söyleyecek hiçbir şeyi kalmadığı milliyetçilik yaftası üzerinden ömrünü uzatmak istiyor” dedi. 
 
‘Herkes ne yapmak istediğinizi biliyor’
 
Barışın toplum açısından kaçınılmaz hale geldiğini söyleyen Hülya, devletin barış için çaba sarf etmesi gerekirken savaştan ve kandan umut ettiğini ifade etti. Sayısız bedeller ödediklerine dikkat çeken Hülya, “Eski eş genel ve eş belediye başkanlarımız cezaevindedir. Biliyoruz ki barış mücadelesi yürüttüğümüz için yapıyorlar. Siz Kulp’a kayyım atayabilirsiniz ama Kulp halkı Amed ve bölge halkı ne yapılmak istendiğini çok iyi biliyor. Savaş çığırtkanlığından medet ummaktan vazgeçin. 7 vatandaş için baş sağlığı yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Olay en kısa zamanda ortaya çıkarılmalıdır” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.