Demokrasi Nöbeti 31'inci gününde

  • 14:45 18 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Belediyelere kayyım atanmaları sürerken, Demokrasi Nöbeti ise 31’inci gününde devam ediyor. Açıklamada konuşan beyaz tülbentli annelerden Aysel Tufan, "Biz AKP binasına yine gideceğiz. Barış istiyoruz. Kimse ölmesin istiyoruz " dedi.
 
Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasına karşı başlayan "Demokrasi Nöbeti" 31'inci gününde devam etti. Dün Kulp Belediyesi, bu sabah ise Erzurum Karayazı Belediyesi'ne kayyım atanması da bugünkü eylemde protesto edildi. Kitle eylem boyunca "Amed uyuma iradene sahip çık", "Kayyımlar gidecek biz kalacağız", "Direne direne kazanacağız", "HDP halktır halk burada" sloganları attı. "İrademe dokunma", "Kayyımlar gidecek biz kalacağız" dövizlerinin açıldığı eylemde, bir genç kadın ise gözaltına alındı. Alanda bulunan HDP Gençlik Meclisi üyeleri gözaltıya tepki göstererek uzun bir süre yolu trafiğe kapattı. Ardından polislerle yapılan görüşmeler sonucu gencin ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılacağı söylemi üzerine gençler eylemi sonlandırdı.
 
Eyleme HDP'li milletvekilleri, Kürdistani ittifak parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. 3 saat süren oturma eylemi sonrası "İrademe dokunma" pankartı açılarak, açıklama yapıldı.
 
'Kürt halkı iradesi için sokakta'
 
HDP’li Saliha Aydeniz, tüm halkın iradelerine yapılan darbeye karşı ayakta olacağını söyleyerek, "Kürt halkının iradesi için mücadele edenler olarak biz buradayız ama irademize saldıranların tarihin neresine gideceğini çok iyi biliyoruz. Biz irademiz için mücadele ediyoruz ama AKP-MHP ittifakı bunu kriminalize etmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Dün Kulp'a, bugün Erzurum'a kayyım atadılar. Siz kayyımların altında kalacaksınız. Parti binamıza anneleri göndererek amacınıza ulaşamayacaksınız. Dün AKP binası önüne giden anneler darp edildi, gözaltına alındı. Çirkin ve kirli politikalarınız teşhir olmaya devam ediyor. Biz savaşa karşı direnmeye devam edeceğiz. Seçtiklerimiz yerlerine dönene kadar Kürt halkı iradesi için sokakta olacak" ifadelerini kullandı.
 
'Yine gideceğiz AKP önüne'
 
Dün AKP önünde oturma eylemi yaparken gözaltına alınan ve darp edilen beyaz tülbentli annelerden Aysel Tufan, AKP iktidarını kınadığını söyleyerek konuşmasına başladı. Aysel, "Biz çocuklarımız için gittik, barış için gittik ama ne için orada olduğumuzu sormadan bize saldırdılar. Bizi yerde sürüklediler. Bizi aracın içinde darp ettiler. Ben bundan utanmıyorum ama bu devlet bir anneye el kaldırdığı için utansın, Erdoğan utansın, Emine utansın. 60-80 yaşlarındaki anneleri darp ettiler. Hem kadın hem erkek polisler bize saldırdı. Biz davamızdan dönmeyeceğiz. Biz kimseden korkmuyoruz, AKP binasına yine gideceğiz. Biz çocuklarımızı istiyoruz. Biz de zindanlardaki çocuklarımızı, dağdaki çocuklarımızı, kayıp çocuklarımızın kemiklerini istiyoruz. Biz çocuklarımızı hiçbir zaman devlete teslim etmedik, etmeyeceğiz. HDP önünde bekleyen annelerin taleplerini dinliyorlar, bizi neden dinlemiyorlar? Çözüm HDP'nin kapısında değildir, çözüm AKP'nin kapısındadır. Biz askerler de ölmesin, polisler de ölmesin, gerilla da ölmesin istiyoruz. Biz barış istiyoruz. Polisler ellerini vicdanlarına koysunlar. Biz kötü bir şey yapmadık, yapmıyoruz. Ben kayyımı kabul etmiyorum, Selçuk Mızraklı benim başkanımdır, Ahmet Türk, Bedia Özgökçe benim başkanımdır" diye konuştu.
 
Açıklama 10 dakikalık oturma eyleminin ardından "Amed faşizme mezar olacak" sloganları ile sonlandı.