Reyhan Temel tahliye edildi

  • 15:12 20 Eylül 2019
  • Güncel
SİİRT - Oğlu Mehmet  Zakir Temel’in PKK’ye katılması gerekçe gösterilerek 17 Haziran’dan bu yana tutuklu olan Reyhan Temel “örgüt üyeliği” iddiasıyla Siirt 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye edildi. 
 
Siirt’in Pervari ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Reyhan Temel'in evi, oğlu Mehmet Zakir Temel’in PKK’ye katıldığı gerekçe gösterilerek polis tarafından defalarca basıldı, çocukları da gözaltına alındı ve tehdit edildi. Reyhan’ın kızı Mizgin Temel de fotomontajlı bir fotoğraf ve gizli tanık ifadesi gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Mehmet Zakir ise TSK tarafından Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırılarda hayatını kaybetmişti. Oğlu Mehmet Zakir'in taziyesinin kurulması için Adana'ya gelen Reyhan, taziye çadırının yasaklanması üzerine 17 Haziran’da Pervari’ye dönerken hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. 
 
Siirt Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alınan Reyhan’a, okuma yazması olmamasına rağmen sosyal medya hesabının olup olmadığının sorulduğu öğrenilmişti. Emniyetteki ifade işlemlerinden sonra Reyhan sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece “örgüte yardım ve yataklık” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.  
 
17 Haziran’dan bu yana Siirt Cezaevi’nde  tutuklu olan Reyhan hakkındaki iddiaları, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameye dönüştürdü. Reyhan’ın “örgüt üyesi” olduğu iddia edilen iddianame Siirt 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.
 
Bugün de Reyhan,  Siirt 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye edildi.