Yaşam savunucuları acil durum planına uyulması için uyardı

  • 19:59 20 Eylül 2019
  • Güncel
İZMİR - Küresel İklim Grevi kapsamında İzmir’de düzenlenen etkinlikte öğrenciler yerel, ulusal ve uluslararası kurum ve organlara acil önlem çağrısında bulunuldu.
 
Dünyanın birçok yerinde düzenlenen Küresel İklim Grevi, bugün İzmir'de de başladı. Liseli öğrencilerden oluşan Gelecek için Cumalar Türkiye ve Sıfır Gelecek İzmir’in düzenlediği Küresel İklim Grevi 15.00’de Gündoğdu Meydanında öğrenci grevi ile başladı. “Son 11 yıl”, “Geleceğimizden endişe duyuyoruz”, “Denizler yükseliyor”, “Otuzlarımı görmek istiyorum” ve “İklimi değil sistemi değiştir” dövizlerini taşıyan öğrenciler,  Alsancak vapur İskelesi önünde Sıfır Gelecek İzmir Platformu ile buluştu. Burada düzenlenen basın açıklamasına, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri temsilcileri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri destek verdi. "Ya sıfır karbon ya da sıfır gelecek" pankartının açıldığı açıklamada etkinliğe katılanlar sık sık, “Nükleer kapatılsın çocuk parkı yapılsın”, “Altıncı şirket Kaz Dağlarından defol”, “Kapatılsın termik santral kapatılsın”, “Yükselt sokağın sesini yükselt”, “Şirketleri değil gezegeni kurtar”, “Nükleer santral istemiyoruz” sloganları atıldı. 
 
‘İklim acil durum planlarına uyum gösterilmeli’
 
Basın açıklamasını Sıfır Gelecek Platformu adına Burcu Numanoğlu Yılmaz ve Gelecek için Cumalar Türkiye adına Deniz Küçükler okudu. İklim krizi karşısında farklı kesimlerden, farklı yaşlardan, farklı kültürel arka planlara sahip kişilerin ortak bir çatı oluşturduğunu söyleyen Burcu Numanoğlu Yılmaz, Greta Thunberg’in Gelecek İçin Cuma Günleri (Fridays for Future) Hareketi’nin çağrısına ortak olduklarını kaydetti. İnsanlığın da dahil olduğu ekosistemin geri dönüşümü olmayan bir şekilde yok oluşuna izin vermeyeceklerini vurgulayan Deniz Küçükler ise “Karşı karşıya olduğumuz bu küresel krizle mücadele etmek üzere iklim acil durum planlarına uyum gösterilmedikçe gezegenimizi her nefes aldığımızda bir kere daha kaybedeceğiz.  Önümüzde yalnızca iki seçenek duruyor. Ya küresel ısınmayı 1 buçuk santigrat derece ile sınırlamak için üstümüze düşeni yapacağız ve sıfır karbon emisyonuna geçeceğiz ya da yaşamın hepimiz için sona erdiği bir gelecek ile yüz yüze geleceğiz. Bunun olmaması için bu küresel krizle zaman kaybetmeden mücadele etmek zorundayız” dedi.
 
Talepler sıralandı
 
Yerel yönetimler, bölgesel, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara seslen Deniz, Greta’nın manifestosunu okuduktan sonra taleplerini şöyle sıraladı:
 
“*İklim acil durumu ilan edilmeli
 
*Fosil yakıta veda edilmeli
 
*Yenilenebilir enerjiye geçilmeli
 
*Endüstriyel tarım ve hayvancılıktan vazgeçmeli
 
*Ormanlar korunmalı
 
*İklim krizi ile mücadeleye dair farkındalık geliştirilmeli
 
*Haklar gözetilerek adil geçiş yapılmalı
 
Etkinlikte İlker Kılıçer Çernobil Nükleer Faciasını anlatan pantomim gösterisi de gerçekleştirirken etkinlik Kültürpark’a yapılan yürüyüşle devam etti. 
 
Etkinlik, Kültürpark Sahne’de Ahura Ritm Topluluğu konseri, Lindyhop ve Sokak Orkestrası’nın katılımının da olacağı İzmir İklim Festivali ile devam ediyor.