Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılar Avrupa kentlerinde kınandı

  • 00:13 10 Ekim 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ- Avrupa’nın bir çok kentinde sokaklara dökülen Kürtler ve dostları, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını protesto etti. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı başlattığı saldırılar Avrupa'nın birçok ülkesinde protesto edildi. Eylemlerde yapılan açıklamalarda Rojava halkının yalnız bırakılmaması gerektiği çağrısında bulunuldu.
 
İTALYA
 
İtalya’nın Roma ve Parma kentlerinde alanlara çıkan kadınlar Kuzey ve Doğu Suriye halklarına desteklerini sundu. Kadınlar “Em Rojava biparêzin" ve “Parastina Rojava erkê me ye" yazılı pankartlar taşırken yaptıkları açıklamada ise halkın yanında olacaklarını belirterek saldırıların durmasını istedi. Milano’da da Rojava devrimini anlatan film gösterimi yapıldı. Film gösteriminden sonra kadınlar pankartlar açarak halka desteklerini sundu.  
 
İSPANYA
 
İspanya’nın Bask şehrinde de yapılan eylemler ile Kuzey ve Doğu Suriye halklarının direnişine destek verildi.
  
ALMANYA
 
Almanya’nın Duisburg kentinde Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği saldırılar bir yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Saldırı haberi duyulur duyulmaz Duisburg şehir merkezinde saat 18.30'da toplanan yüzlerce savaş karşıtı Türkiye’yi protesto etti. Eylem yarın Duisburg'da yapılacak mitinge katılım çağrısı ile sona erdi.
 
Almanya’nın Düsseldorf şehrinde de bir eylem düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde Türkiye’nin saldırıları sloganlarla protesto edildi.
 
Darmstadt Luisenplatz meydanında da toplanan yüzlerce kişi Türkiye'nin saldırılarını protesto etti. Savaş karşıtı sloganların atıldığı etkinlikte, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıldı. Eylemde konuşan Navdem Darmstadt Meclis Eş Başkani Mehmet Çoban yarın da saat 18:00'da Darmstadt Luisen Platz meydanında eylemin devam edeceğini belirtirken, Cumartesi günü de saat 14:00'da büyük merkezi yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.
 
Almanya'nın başkenti Berlin'de de saldırılara tepki vardı. ABD elçiliğinin önünden Rus Elçiliği'ne kadar yürüyüş gerçekleştirildi. 
 
Frankfurt HBF önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları,"Bijî berxwedana YPG" sloganları eşliğinde çarşı merkezine doğru yürüyüş yaptı.
 
Münih Rotkreuzplatz'da da bir arayan gelen çok sayıda kişi eylem düzenledi. Rojava'ya destek sloganlarının atıldığı eylemde, Türkiye’nin saldırılarına tepki gösterildi.
 
Almanya'nın Freiburg kentinde yüzlerce kişi sokağa döküldü. Freiburg şehir merkezinde bulunan Alte Synagoge meydanında bir araya gelen kitle YPG ve YPJ bayrakları ile yürüyüşe geçti. Alman sol örgütlerin de katıldığı eylemde yapılan açıklamada, uluslararası güçlerin hava sahasını kapatarak Türkiye'ye karşı gerekli adımları atmaları gerektiği belirtildi.
 
Saldırılar Essen'de de protesto edildi. Eylemde uluslararası kamuoyuna saldırılara karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulunuldu.
 
Almanya'nın Sachsen eyaletine bağlı Chemnitz kentinde de protesto eylemi düzenlendi. Kent merkezi Neumarkt meydanında yapılan eylemde Alman kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuldu.
 
AVUSTURYA
 
Avusturya'nın başkenti Viyana'da Kürtler ve dostları, Avusturya Cumhurbaşkanlığı'na yürüdü. Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan eylemciler Avusturya Cumhurbaşkanı’nın saldırılar karşısında girişimlerde bulunması ve tavır almasını talep etti. .
 
Avusturya'nın Linz bölgesinde ve çevresinde yaşayan Kürtler ve dostları da Linz Ana Tren Gar'ında Türkiye’nin saldırısını protesto etti.
 
FRANSA
 
Fransa’nın Montpellier kentinde saldırılar yürüyüşle protesto edildi. DKTM ve Delal Amed Kadın Komünü tarafından düzenlenen yürüyüşte Rojava'ya dönük saldırı ve tehditlere ilişkin hazırlanan bildiriler dağıtıldı. Yürüyüşte sık sık "Rojava yalnız değildir", "Her yer Rojava, her yer direniş", "Öcalan’a özgürlük" sloganları atıldı. Comedi meydanında başlattılan oturma eylemi sonra protesto eylemi sona erdi. .
 
Fransa'nın başkenti Paris'te Kürtler ve dostları Türkiye’nin saldırılarını protesto etmek için Elysee Sarayı önünde eylem yaptı. Rojava dayanışma komitesi öncülüğünde toplanan kitle "Rojava direniyor", "Diktatör Erdoğan" sloganları attı. CDK-F eş başkanlığı da Paris'te yaşayan tüm Kürtleri eylem alanına çağırırken, kitle Fransa Parlamentosu'na doğru yürüyüşe geçti.
 
İSVEÇ
 
İsveç'in Gävle şehrinde NCDK lokali önünde saat 16:00’da toplanan Kürtler ve dostları kent merkezine yürüdü. "Türk ordusu Rojava’dan çık" sloganlarının atıldığı yürüyüşte NCDK-Gävle eşbaşkanı Makbule Çolak, Kürt politikacılar Battal Batte ve Jin Akgül Hajo birer konuşma yaptı. Konuşmalarda saldırıların DAİŞ'i yeniden canlandıracağına dikkat çekildi.
 
İNGİLTERE
 
Londra Kürt Halk Meclisi ve Demokratik Güç Birliği öncülüğünde Türkiye’nin saldırıları İngiltere Parlamentosu önünde yapılan eylem ile protesto edildi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde Kürt Halk Meclisi adına yapılan açıklamada, Türkiye’ye karşı başta İngiltere Parlamentosu olmak herkesin tepkisini ortaya koyması gerektiği vurgulandı.
 
Protestoda konuşan İşçi Partisi Milletvekeli Lloyd Russel Moyle, İngiltere Parlamentosu’nun işgal girişimine karşı tepkisini ortaya koyduğunu ancak daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Kürdistan Dayanışma Ağı üyesi Nick Hyldyard ise Türkiye’nin saldırlar ile Kürtlere karşı yeni bir soykırım planı devreye koyduğunu vurgulayarak, "Bizler insanlık onurunu kurtaran ve barbarlığa karşı mücadele eden Rojava’yı savunacağız. Asla yılmayacağız" dedi.