Urfa’nın ilçelerinde yaşam durdu: Yurttaşlar kaygılı

  • 11:19 15 Ekim 2019
  • Güncel
URFA - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı saldırıların merkez üssü olan Urfa'nın ilçelerinde yaşam durdu. Ceylanpınar, Akçakale, Suruç, Birecik askeri kışlaya dönerken Viranşehir'de koruculara operasyona katılmaları doğrultusunda tebligat yapılmaya başlandığı iddia edildi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük Türkiye’nin başladığı operasyonlar 7’nci gününde. Saldırıların başladığı günden bu yana merkez üssü konumunda olan Urfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine yoğun askeri sevkiyatlar yapılmaya devam ederken, Suruç ve Birecik ilçelerinin sınırda kalan bölgeleri valilik ve kaymakamlıklar tarafından insansızlaştırılmak isteniyor. Yine operasyonun geri hattında kalan Viranşehir ilçesinde bulunan korucuların da sahaya gönderilmek istendiği iddia edildi. 
 
Ceylanpınar askeri kışlaya döndü
 
Kuzey ve Doğu Suriye bölgesine saldırıların başladığı günden bu yana askeri hareketliliğin bir an olsun durmadığı Ceylanpınar’da alınan güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. İlçe girişindeki Kepez'de (Bayrak Tepe) akreditesi olmayan gazetecilerin tümü çıkarılırken, valilikten akredite alanların haricinde hiçbir gazetecinin ilçeye girişine izin verilmiyor. Gün içinde ilçeye yoğun askeri sevkiyat yapılırken, mevcut kontrol noktaları dünden bu yana iki katına çıkarıldı. İlçe mevcut görüntüsü ile askeri kışlaya döndü. 
 
Sınıra yakın yerlerde çatışmalar yaşandı
 
Operasyonun başladığı günden bu yana ilçede patlama ve silah sesleri bir an olsun eksik olmazken, dün sınıra çok yakın bölgelerde yer yer çatışmaların yaşandığı duyuldu. Sınırın öbür tarafında ise gün boyu ambulans hareketliliği yaşandığı görülürken, Ceylanpınar ve Viranşehir Devlet hastanelerine çok sayıda yaralının götürüldüğü öğrenildi. 
 
Savaşın en yoğun hissedildiği ilçe: Akçakale
Akçakale’de, gün içinde olağan üstü hareketlilik göze çarpıyor. İlçenin hemen girişindeki kontrol noktası ilçeye yaklaşık 5 kilometre uzağa taşındı. Kontrol noktasında istisnasız bütün sivil araçlar detaylı aramadan geçiriliyor ve araç içinde bulunan herkes Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrollerinden geçirildikten sonra ilçeye alınıyor. Yine Ceylanpınar’da olduğu gibi askeri sevkiyat devam ediyor. İlçede ambulans sesleri bir an olsun eksik olmazken, ambulanslar Grê Sîpi’ye geçip yaralıları aldıktan sonra Akçakale Devlet Hastanesi ve Urfa’nın merkezinde bulunan devlet hastanelerine taşınıyor. 
 
Füze rampaları konuşlandırıldı
 
İlçede askeri hareketliliğin en yoğun yaşandığı yerler ise kırsal mahaller. Akçakale-Ceylanpınar yolu üzerinde bulunan tüm mahalle girişlerinde zırhlı araçlı askerler beklerken, ilçenin sınır karakollarına bu yol üzerinden tank sevkiyatları yapıldığı görüldü. Yine Ceylanpınar ve Akçakale arasında kalan Pekmezli ve Gümüşsuyu mahalleleri arasında bulunan TİGEM arazilerine çok sayıda tank, doçka, füze rampası, havan topu, obüs topları ve asker konuşlandırıldığı görülürken, bu bölgenin Suriye sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıkta olduğu görüldü.  
 
‘Duvarları kaldırıp içeri girecekler’
 
Bölgede yaşayan yerli halktan alınan bilgilere göre Türkiye’nin ve ÖSO gruplarının TİGEM arazilerinin içinde konuşlandığını ve buradan Suriye sınırındaki duvarların kaldırılarak içeri girileceği aktarıldı. Sınırın öbür tarafından çatışmaların devam ettiğini söyleyen yurttaşlar, zaman zaman köy yakınlarına top mermilerinin düştüğünü söylediler. 
 
Gazetecilere akreditasyon engeli
 
Ceylanpınar ilçesine yaklaşıldıkça hareketliliğin daha da arttığı görülürken, ilçeye 30 kilometre kala kurulan jandarma kontrol noktasında istisnasız tüm araçlar durdurulup aranıyor. Kontrol noktasında görev yapan askerler akreditasyonu olmayan gazetecilerin girişine izin vermezken, bir uzman çavuş cumhurbaşkanlığının kesin talimatı olduğunu, akreditasyon yaptırmayan tüm gazetecilerin ilçelerden çıkarılması yönünde karar alındığını belirtti.  
 
Yurttaşlar kaygılı
 
Operasyonun geri cephesinde kalan Viranşehir ilçesinde ise olağanüstü polisiye önlemlerin alındığı görülürken, kentte bulunan devlet hastanesine onlarca yaralının taşındığı belirtiliyor. Hastanenin büyük bölümü sivillere kapatılırken, hastane çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. İlçede yaşayan yurttaşların büyük kısmı yaşananlardan kaygılı olduklarını, ortak taleplerinin saldırıların durdurulması olduğunu ifade ettiler.
 
Korucuların sahaya gönderilmesi planlanıyor
 
İlçede güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, ilçede bulunan tüm korucuların savaş alanına gönderilmesi planlanıyor. Birçok korucu köyüne talimatın gittiği ve Kuzey ve Doğu Suriye’de devam eden operasyonda tüm korucuların yer alması için karar çıkartılacağı belirtiliyor. Yine ilçede akşam saatlerinde 24 TIR’a üzerine doçka yerleştirilmiş 48 adet Pikapın Ceylanpınar’da bulunan TİGEM arazilerine bırakıldığı görüldü. 
 
Suruç
 
Kobanê’nin karşısında bulunan Suruç ilçe merkezinde askeri ve polis hareketliğin yoğunluğu göze çarpıyor. İlçenin sınır mahallesi olan Mehser Mahallesi’nde 3 gün önce düşen havan topunda 3 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra askeri devriyenin yapıldığı belirtildi. Hasat dönemi olmasına rağmen ekili Pamuk, Mısır ve diğer ürünlerin tarlada kaldığı görülürken, yurttaşların ekinlerini toplamasına izin verilmiyor. Operasyondan sonra sınır köylerinde hayvancılıkla uğraşan bazı yurttaşların ise hayvanlarını zararına sattığı belirtildi. Diğer ilçelerde olduğu gibi Suruç’ta da gazetecilerin sınır köylerine gidişlerine izin verilmiyor. 
 
Birecik
 
Birecik ilçesinde ise operasyon öncesinde ve sonrasında sevkiyatlar yoğun olarak yapılmaya devam ediyor. İlçenin Suriye sınırında kalan mahallelerde valilik kararı ile zorla boşaltılma işlemleri başladı. Dün akşam üzeri Konak Mahallesi’nde 15 -20 hanenin jandarma tarafından zorla çıkarıldığı ve ilçe merkezine gönderildiği öğrenildi. Yoğun olarak psikolojik baskıya maruz kalan köylüler geçim kaynakları olan hayvanlarını alarak köyden çıkmak zorunda kaldılar. 
 
Taziyeye gidişlere izin verilmiyor
 
Yine sınır hattında bulunan ve zorla boşaltılan bir diğer köy olan Çiçekalan (Zêrî) Mahallesi, Jandarmanın tehditleri ve psikolojik baskısından kaynaklı temel geçim kaynakları olan hayvanlarını zararına satarak evlerinde çıkartıldı. Mahallede yaşayan bir yurttaş “12 bin liralık ineğimi 3 bin liraya sattım, ben şimdi nereye gidip nasıl geçineceğim” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Boşaltılması hedeflenen diğer köylerde ise kimi insanların taziyelere gitmelerine dahi izin verilmediği belirtildi.
 
11 ilden ambulans getirildi
 
İlçeye Eskişehir, Çorum, Kırklareli, Antalya, Erzurum, Aydın, Bilecik, Kırşehir, İstanbul, Adana ve Mersin gibi illerinden getirilen ambulansalar ve çalışanların bir kısmı ilçe devlet hastanesinde diğer bir kısmı ise sınırdaki karakollara gönderildi.