Yaralı siviller Qamişlo’ya ulaştırıldı: İnsani koridor hemen açılmalı

  • 23:11 19 Ekim 2019
  • Güncel
QAMİŞLO- Türkiye ve ona bağlı grupların top atışları ve hava saldırılarına rağmen Serêkaniyê’ye ulaşan Heyva Sor a Kurd, Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekipleri 4 sivilin cenazesi ve 30 yaralıyı kentten çıkardı. Kentte halen mahsur kalan yaralı siviller ve cenazeleri olduğu öğrenilirken, doktorlar insani koridor için çağrıda bulundu. 
 
Sağlık ekipleri halkın günlerdir devam eden mücadelesi sonunca bugün Serêkaniyê’deki yaralıları çıkarmak için kente gitti. Ateşkese rağmen saldırıların devam ettiği Serêkaniyê’ye ulaşan Heyva Sor a Kurd, Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekipleri, 4 sivilin cenazesi ve 30 yaralıyı kentten çıkardı. Kentte halen mahsur kalan yaralılar ve hayatını kaybedenlerin cenazesinin bulunduğu öğrenildi
 
Yaralılar Qamişlo’da tedavi altına alındı
 
Heyva Sor a Kurd, Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekiplerinin çabaları sonucu Serêkaniyê’den çıkarılan sivil yaralılar günlerdir saldırılar ve abluka nedeniyle tedavi edilemiyordu. 3 gün süren yoğun çabanın ardından kentten çıkarılan yaralıların bir bölümü, Qamişlo Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
 
Heyva Sor a Kurd: Hala yüzlerce yaralı mahsur
 
Serêkaniyê’deki yaralıların Qamişlo’ya ulaştıran Heyva Sor a Kurd doktoru Dilgeş, 30 yaralı ve 4 cenazeyi Serêkaniyê’de saldırılar altında çıkardıklarına dikkat çekti. Doktorlar, Serêkaniyê’de halen çok sayıda sivilin cenazesi ve yaralının mahsur olduğunu söyledi. Ateşkesin ilanından sonra iki kez Serêkaniyê’ye girme girişiminde bulunduklarını belirten doktor Dilgeş, her iki kez de saldırılardan dolayı Serêkaniyê’ye giremediklerini ve geri dönmek zorunda kaldıklarını ifade etti. 
 
‘İnsani koridor açılmalı’
 
Qamişlo’ya getirilen yaralılar hakkında konuşan Doktor Dilgeş, Qamişlo’ya getirilen yaralıların durumuna ilişkin detaylı bir araştırma yapacaklarını ifade etti. Türkiye’nin Serêkaniyê’de bulunan yaralıların tümünün çıkarılmasını saldırılarla engellediğini ifade eden Doktor Dilgeş, Türkiye’nin ateşkese uymayarak onlarca yaralının bulunduğu hastaneyi obüs, havan toplarıyla saldırdığına dikkat çekti. Doktor Dilgeş, hayatını kaybeden ve yaralıların kurtarılması için insanlık koridorunun bir an önce açılması çağrısında bulundu.
 
Hastaneye getirilen yaralı siviller de, ateşkes ilan edildiğinde saldırıların duracağını düşündüklerini, ancak ateşkese rağmen Türkiye’nin yaşadıkları yerlere saldırmaya devam ettiğini söyledi. Yaralı siviller, Türkiye’nin ateşkesi ihlal ettiğine vurguladı.