G.’den erkek şiddetine karşı kadınlara dayanışma çağrısı

  • 09:42 22 Ekim 2019
  • Güncel
ANTEP - Boşanma davası açtığı Ahmet Yırtıcı tarafından katledilme girişiminde bulunulan G. Yırtıcı, bugün görülecek duruşması için kadınlara destek çağrısında bulundu. 
 
Yaklaşık 2 ay önce Antep’te yaşayan G. Yırtıcı, evli olduğu Ahmet Yırtıcı isimli erkek tarafından kesici aletle yaralanarak katledilmek istendi. Olayın ardından Ahmet Yırtıcı, hakkında “kasten yaralama” suçundan bir buçuk yıl ile 4 buçuk yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
G., bugün görülecek duruşma öncesi  Ahmet Yırtıcı’nın, kasten yaralama” suçundan değil,  “öldürmeye teşebbüs” suçundan yargılanmasını istedi. 
 
Kadınlara destek çağrısında bulunan G., şunları dile getirdi: 
 
“Üç çocuğunu dünyaya getirdiğim erkek tarafından şiddet görüp, boşanma davası açtığım için hastanede doğumdan sonra defalarca ölümle yüz yüze geldim. Şu anda 3 çocuğumla birlikte ayakta durmaya çalışan, yaşam mücadelesi veren bir anneyim. Bu erkek ise sadece yaralama suçundan asliye cezada yargılanacak ve sadece takım elbise giydiği ve kravat taktığı için belki de 22 Ekim’de serbest bırakılacak. Ben bu erkeğin öldürmeye teşebbüs suçundan ağır cezada yargılanmasını istiyorum. Sizlerden de isteğim, bu duruşma gününde kadınların şiddete uğramaması ve bu şiddetin son bulması adına yanımda olmanız ve yalnız bırakmamınızdır. Ben üç çocuğumla yaşamak istiyorum, ölmek istemiyorum.” 
 
Duruşma bugün  
 
İlk duruşma bugün saat 11.40’ta görülecek. Mahkemeye, Antep Kadın Platformu da katılacak.
 
Ne olmuştu
 
G.Yırtıcı, 25 Ağustos tarihinde boşanma davası açtığı Ahmet Yırtıcı tarafından kesici aletle yaralanarak katledilmek istendi. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek 6. Sulh Ceza Hakimliği’nce “kasten yaralama” suçundan tutuklanmıştı.