Adli Tıp’tan Rabia Naz’ın şüpheli ölümüne ilişkin açıklama

  • 15:20 8 Kasım 2019
  • Güncel
GİRESUN - Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nce şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın tırnaklarında erkek DNA’sı tespit edildi. 
 
Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018'de, Eynesil'e bağlı Gümüşçay Mahallesi'ndeki evlerinin önünde yaralı bulunmuştu. İhbarla olay yerine gelen sağlık ekibince ambulansla hastaneye kaldırılan Rabia Naz, yaşamını yitirdi. Rabia’nın yaşamını yitirmesinin nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumu'nca 2 rapor hazırlandı. Raporlarda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu ileri sürülmüştü. Aile ise Rabia’ya otomobil çarptığını ve yaralı olarak evin önüne bırakıldığını belirtmişti. 
 
Rabia Naz başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis’te kurulan Araştırma Komisyonu’nun 12 üyesi Eynesil’e gitmişti. 
 
Öte yandan Rabia Naz’ın şüpheli ölümüne ilişkin Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi'nce hazırlanan raporda, tırnaklarından erkek DNA'sı tespit edildiği kaydedildi. Raporda, "Rabia Naz Vatan'a ait olduğu bildirilen sağ el 3 adet tırnak örneği ve sol el 1 adet tırnak örneğinden; örneklerin içerdiği DNA miktarının azlığı, oransızlığı veya bütünlüğünü kaybetmiş olmasından kaynaklanabilecek sebeplerden dolayı yalnızca yüksek oranda DNA içeren Rabia Naz Vatan'a ait DNA profili tespit edildi. Rabia Naz Vatan'a ait olduğu bildirilen aşağıdaki örneklerden en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili bir arada karışık elde edildi. Söz konusu karışık DNA profilinin Rabia Naz Vatan'a ait DNA profilini içerdiği tespit edildi" denildi.