Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

  • 19:03 8 Kasım 2019
  • Güncel
ANKARA - Ankara’da 5 Kasım’da yapılan operasyon sonrasında gözaltına alınan 9 kadın serbest bırakıldı. 
 
Ankara’da 5 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 9 kadın emniyet işlemleri ardından Ankara Adliyesi’ne getirildi. Gözaltına alınan kadınlar adliyeye ters kelepçe ile getirilirken, çok sayıda Sivil Toplum Örgütü (STÖ) üyesi kadın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yönetimi, HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, HDP milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki ve HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran da adliyede gözaltıları takip etti.
 
Savcılık ifadesi alınan 9 kadından HDP üyesi Meryem Kiraz ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) çalışanı Newroz Kırkaya serbest bırakılırken, 7 kadın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
 
Adli kontrol şartı
 
Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadesi alınan HDP Ankara eski il yöneticisi Derya Bakır, HDP Çankaya ilçe yöneticisi Hanım Binici, Demokratik Alevi Derneği (DAD) üyesi Sevgi Sazan Kişin ve HDP Kadın Meclisi üyesi Ayşe Merve Aytemur, Zozan Yeliz Yıldırım, Nazan Ökmen ve Ayfer Apaydın yurt dışı adli kontrolü ile serbest bırakıldı.
 
Kadınlar, adliye önünde HDP yöneticileri ve yakınları tarafından alkışlarla karşılandı.
 
Hedef gösterilmişlerdi
 
Öte yandan gözaltına alınan kadınlar, başta Anadolu Ajansı (AA), Cumhuriyet Gazetesi ve çok sayıda ana akım medya tarafından “PKK’nın kadın yapılanmasına operasyon” denilerek servis edilen haberlerle hedef gösterilmişti.