Kongreya Star: Diktatörlerin saltanatı yıkılana kadar mücadeleyi büyütelim

  • 13:42 20 Kasım 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Bu yıl yapılacak olan 25 Kasım etkinliklerini YPJ’li Amara Rênas, Hevrîn Xalef ve Dayê Aqîde’ye atfeden Kongreya Star Koordinasyonu, “Tüm dünya kadınlarına da, bu yıl ki 25 Kasım etkinliklerini Mirabal Kardeşlerin mücadelesini güncelleyen bu üç cesur kadının anısına sahip çıkarak Erdoğan’ın ve tüm diktatörlüklerin saltanatı yıkılana kadar mücadeleyi büyütme çağırısı yapıyoruz” dedi. 
 
Bu yıl yapılacak olan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinliklerini katledilen YPJ’li Amara Rênas, Hevrîn Xalef ve Dayê Aqîde’ye adayan Kongreya Star Koordinasyonu, yazılı bir açıklama yayınladı. Bütün kadınlara direniş ve 25 Kasım etkinlikleri için çağrıda bulunan Kongreya Star, “Tarihin tanık olduğu en büyük ekolojik, siyasi, sosyal, ekonomik, demografik ve kültürel kırımlardan biri bugün Kuzey-Doğu Suriye’de ve Rojava Kürdistan’ında yaşanıyor” dedi.
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
 
“25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde sistemleşmiş egemen erkek gücü diktatör Trujillo tiranlığı Mirabal kardeşleri katletti. Diktatörlük Mirabal kardeşleri baş düşmanı ilan etti ve onları komployla katletti. Onların direnişi ve ölümleri faşist diktatörlüğe karşı mücadeleyi yükseltti. Öldürülmelerinden 6 ay sonra halkın örgütlü gücü diktatörlüğe son verdi. Mirabal Kardeşler, bugün de tüm dünya kadınları için örgütlü egemen erkek şiddeti olan faşizmi ve diktatörlükleri örgütlü kadın gücüyle yeneceğimize dair en büyük umut kaynaklardan biri olmaya devam ediyorlar.
 
‘Kadınlar saldırılara karşı örgütlü kadın gücü ile direniyor’
 
Bugün bölgemiz uluslararası hegemon güçlerinin savaş arenasına dönüştürülmüş. Bölgedeki biz kadınların payına bu savaş arenasında şiddetin en örgütlü, ağır, vahşi ve yoğun biçimleri düşüyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de, Türkiye devletinin 9 Ekim’de başlattığı işgal ve soykırım savaşında; yasaklanmış farklı kimyasal silahların kullanımından tutalım, işkenceye, örgütlü saldırılara ve tecavüzlere, zorla göç ettirilmeye ve katliamlara kadar özelde de kadınlar ve çocuklar çok yönlü şiddete maruz kaldılar, kalıyorlar. Tarihin tanık olduğu en büyük ekolojik, siyasi, sosyal, ekonomik, demografik ve kültürel kırımlardan biri bugün Kuzey-Doğu Suriye’de ve Rojava Kürdistan’ında yaşanıyor. Aslında karşı karşıya olduğumuz; faşist Erdoğan diktatörlüğü ve onun çeteleri şahsında donanımlı, örgütlü ve sistematik erkek egemenliğinin şiddetidir. Şiddet, Rojava kadın devrimini teslim almada sürekli kullanılan bir araç olmaktadır. Kadınlar, Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik bu vahşi saldırılara karşı örgütlü kadın gücüyle direniyor.  Her alanda direnen kadınlar demokratik- özgür toplumun inşasına öncülük ediyorlar.
 
‘Bu saldırılar kadının örgütlü özsavunma gücünedir’
 
12 Ekim 2019 günü Suriye Gelecek Partisi’nin Genel Sekreteri Hevrîn Xalef yanındaki sekiz kişiyle birlikte infaz edildi, cenazesine işkence yapıldı. Kadın devriminin politik alandaki öncülerinden biri olan Hevrîn Xelef, DAİŞ’in başkent yapmak istediği Reqa’da kadınlar öncülüğünde halkların demokratik birliği ve onurlu barışı için mücadele ediyordu. Hevrîn Xalef şahsında Kürt Kadın Hareketinin öncülük ettiği yeni bir yaşam ve siyaset modeli olan eşit temsiliyet ve eş başkanlık sistemi hedeflendi. 14 Ekim’de Dayê Aqîde Kadın Adalet Meclis Üyesi olarak işgalci güçlere karşı toprağını savunmak için canlı kalkan olarak Serêkaniyê doğru yola çıktı. Türkiye devletinin savaş uçaklarının bombaladığı kervanda yaşamını yitirdi. Onun şahsında vurulan kadınların toprakla olan bağı, sevgisiydi. Dün olduğu gibi bugün de bu saldırılara karşı YPJ, Türk devletinin DAİŞ’i de arkasına alan faşizmine karşı görkemli bir direniş sergiliyor. YPJ savaşçısı Amara daha önce DAİŞ’i yenilgiye uğratan binlerce yoldaşının ardılıydı. 21 Ekim’de, Erdoğan-AKP faşizmiyle birleşen DAİŞ çetelerine karşı mücadele ederken yaşamını yitirdi. Kadın yüreğinin cesaretine yenilen çeteler onun cansız bedenine işkence yaptılar. Onun şahsına yapılan bu saldırı, kadının örgütlü öz savunma gücüneydi. YPJ’li Amara, Hevrîn Xalef ve Dayê Aqîde sistematik erkek şiddetine karşı mücadelenin yeni sembolleri oldular.
 
‘Meydanları üç kadının rengi ile donatalım’
 
Bu temelde Kongreya Star olarak 25 Kasım-10 Aralık arasında yapılacak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliklerini YPJ’li Amara, Hevrîn Xalef ve Dayê Aqîde’ye atfediyoruz. Tüm dünya kadınlarına da, bu yıl ki 25 Kasım etkinliklerini Mirabal Kardeşlerin mücadelesini güncelleyen bu üç cesur kadının anısına sahip çıkarak Erdoğan’ın ve tüm diktatörlüklerin saltanatı yıkılana kadar mücadeleyi büyütme çağırısı yapıyoruz. 25 Kasım’a anlamını kazandıran mücadeleci kadın örgütlerini, feminist hareketleri ve 9 Ekim’den itibaren dünya çapında bizimle birlikte direnen tüm özgürlükçü kadınları, akademisyenleri, sanatçıları bu yılki 25 Kasım etkinliklerinde meydanları bu üç mücadeleci kadının rengiyle donatmaya çağırıyoruz. Bütün mücadeleci ve özgürlük aşığı kadınları Mirabal Kardeşlerin ve Hevrînlerin direnişçi ruhuyla saygıyla selamlıyoruz.”