'Türkiye üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmedi'

  • 15:10 20 Kasım 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Türkiye’nin BM’nin Çocuk Hakları Sözleşmesini 30 yıl önce imzaladığını hatırlatan İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Aşkın Topuzoğlu, Türkiye’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini vurgulayarak, “Bunun için anlayış değişikliğine ihtiyaç var” dedi.
 
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kapsamında “Çocuk ve medya” şiarıyla İstanbul Barosu Konferans salonunda panel düzenledi. İstanbul Barosu binasında düzenlenen panel öncesi çocukların çizdiği resimlerden oluşan bir resim sergisi yapıldı. Ardından panele geçildi. Panele İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, baro başkan yardımcısı Nazan Moroğlu, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Aşkın Topuzoğlu, gazeteci İsmail Küçükkaya ile çok sayıda avukat katıldı.
 
Panelin moderatörlüğünü İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Aşkın Topuzoğlu yaparken, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü öğretim üyesi yardımcı Doç. Dr.Esra Ercan Bilgi, Çocuk hakları aktivisti Efsun Sertoğlu ve gazeteci İsmail Küçükkaya konuşmacı olarak katıldı.  
 
'Hala sorumluluğumuzu yerine getiremedik'
 
Panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Belirtmek gerekiyor ki bugün Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Koruma günü. Bu günü kutlamak isterdim ama kutlama sözcüğünün anmayla bir yerde neler yaptığımızı düşündüğümde belki de başımızı eğeceğimiz bir konumda bulunuyoruz. Bu günü 30 yıldır kutlamakta olanlar olarak buna ne demek gerekiyor, nasıl davranmak gerekiyor gerçekten ikilem içinde bulunduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen hala sorumluluğumuzu yerine getiremediğimize ilişkin somut olgular karşısında net biçimde görebiliyoruz” diye belirtti.
 
'Çocuğa ilişkin duyarlılığı yükseltmemiz gerekiyor'
 
Medya ve çocuk kavramlarının yan yana getirildiğinde gösterilmesi gereken duyarlılığın ne kadar yerine getirildiğini görmek gerektiğini dile getiren Mehmet, “Türkiye’de nüfusun 3’te biri 18 yaşının altında. Çocukla ilgili haberlerde reyting uğruna çok şey geçiyor. Çocuk haklarından yoksun bir şekilde bu işin yapılmasının çok ciddi sorunlarını hep birlikte yaşıyoruz. Halkın haber alma özgürlüğü var ama onunla birlikte çocukla ilgili haberlerde gösterilmesi gereken bir sorumluluk var. Ama öbür taraftan da çocuğun üstün yararı var. Bunu ne kadar bağdaştırabildiğimiz başarabildiğimiz gerçekten tartışmalı. Medyada çok fazla çocuk gösteriliyor ama bunu izleyen çocuklar da var. Çocuğa ilişkin duyarlılığı yükseltmemiz gerekir” sözlerini kullandı. 
 
'Anlayış değişikliğine ihtiyaç var'
 
Ardından söz alan İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Aşkın Topuzoğlu, Türkiye’nin Çocuk hakları sözleşmesini 30 yıl önce imzaladığını hatırlatarak, “Ancak şimdiye kadar sorumluluklarımızı yerine getiremedik. Çocuk ve istismar daima gündemimizde. Sorumluluklarımızı yerine getirmek adına en azından üzerimize düşen görevi yerine getirmenin taahhüdünü buradan verelim. Eğer bir ülke Çocuk sözleşmesini imzalamışsa bunu yerine getirmek için her şeyi yapması gerekir. Sözleşmede çocukların toplumda etkin bireyler olmaları için onların boş zamanları değerlendirmiş olmaları gerekir diyor. Ben artık ne zaman bir okulun önünden geçsem içeri giriyorum ve çocukların ne yaptığına bakıyorum. Çocuklar için büyük bir şey yapmak gerekmiyor. Bunun için anlayış değişikliğine ihtiyaç var” şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından panele geçildi. Panelde konuşmacılar çocukların medyada nasıl yer aldığını ve nasıl yer alması gerektiğine dikkat çekti. 
 
Panel konuşmalarla devam ediyor.