Suruç anması 52’nci ayında: Hatice Çevik serbest bırakılmalı

  • 19:58 20 Kasım 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Suruç Katliamının 52’nci ayında bir araya gelen Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik’in tutuklanmasına dikkat çekerek, “Hatice Çevik derhal serbest bırakılmalıdır” dedi. 
 
Suruç Aileleri İnisiyatifi, her ayın 20'sinde düzenledikleri Suruç anmasını bu hafta da Kadıköy'de bulunan Halitağa Caddesi'nde gerçekleştirdi. Katliamının 52’inci ayında bir araya gelen aileler, Suruç Katliamında yaşamını yitiren kayıplarının fotoğraflarını taşıdı. “Kalplerimiz adalet için atsın” pankartının açıldığı anmada, sık sık “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma unutturma” sloganları atıldı. 
 
’52 haftadır gerçekler gün yüzüne çıkmadı’
 
Bu ayki anmanın basın açıklamasını Suruç Katliamında yaşamını yitiren Vatan Budak’ın babası Murat Budak yaptı. 52 ay önce yaşanan katliamı hatırlatan Vatan, katliamın üzerinden 52 ay geçmesine rağmen gerçeklerin gün yüzüne çıkartılmadığına dikkat çekti. Vatan, “Göstermelik açılan davada ailelerimizin ve avukatlarımızın ısrarlı talepleri karşısında bazı somut adımlar atılmış olsa da atılan bu adımlar gerçekleri aydınlatmanın çok uzağında. Örnek vermek gerekirse patlamanın hemen ardından toplanıp dosyaya konulması gereken kamera kayıtları, katliamdan 4 yıl sonra dosyaya girdi. Dosyaya giren görüntülerde ise 5 saatlik kayıp var” diye ifade etti. 
 
‘Katliamın plancısı otele rahat girip çıkıyor’
 
Olayın yaşandığı ana işaret eden Vatan, “Katliam günü patlamanın yaşandığı yerde fotoğraf çekerken orada bulunan halk tarafından yakalanıp polise teslim edilen Abdullah Ömer Arslan isimli şahsın oradan tesadüfen mi geçiyordu, yoksa katliamı gerçekleştiren Abdurrahman Alagöz'e yardım etti mi” diye sordu.  Suruç katliamının planlayıcısı olan İlhami Bali hakkında kırmızı bültenle arama kararı olduğu halde Ankara'da bir otelde rahatça kalabildiğine vurgu yapan Vatan, “Suruç gazilerimiz ve Suruç ailelerimiz birer birer tutuklanıyor. Son olarak Suruç'ta ölümsüzleşen Polen Ünlü 'nün stajyer avukat abisi Doğukan Ünlü düzmece iddialarla tutuklanmıştır. Suruç ailelerimizden Doğukan Ünlü’nün bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Hatice Çevik serbest bırakılsın’
 
10 Ekim Katliamında kızını kaybeden Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik’in adalet mücadelelerinde her daim yanlarında olduğunu aktaran Vatan, “Hatice Çevik ise 15 Kasım’da gözaltına alınmış ve yerine kayyum atanmıştı. Hatice Çevik bugün tutuklandı. Hatice Çevik derhal serbest bırakılmalıdır. Bizler de Suruç Aileleri olarak, Suruç halkının iradesinin arkasındayız ve bu iradenin herkes tarafından tanınmasını istiyoruz” diye belirtti. 
 
Bugünün Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabul edilişinin 30’uncu yılı olduğunu hatırlatan Vatan, “Savaş ve çatışma ortamının güç koşullarında yaşamını sürdüren çocuklarla dayanışmaya giden düş yolcularımızı bu vesile ile bir kez daha anıyor çocukların yaşam hakkını tehdit eden her türlü riske karşı taraf devletlere yükümlülüklerini hatırlatıyoruz” dedi. 
 
Vatan son olarak da “Biz Suruç Aileleri olarak 52 aydır Suruç Katliamının aydınlatılması için adalet mücadelesi yürütüyoruz. Bu katliam aydınlatılana kadar adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir düş yarım kalmayacak” diye konuştu. 
 
Açıklamanın ardından aileler 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından Suruç katliamında yaşamının yitiren 33 kişinin ismi okundu. Eylem, “Suruç’un hesabı sorulacak” ve “Suruç’u unutma unutturma” sloganlarıyla sona erdi.