'Baskı ve yıldırma politikaları gençliği mücadelesinden alıkoymaya yetmez'

  • 17:13 22 Kasım 2019
  • Güncel
ANKARA - Öğrenci Kolektifleri, Cebeci Kampüsü önünde gözaltına alınan ve ajanlık teklif edilen öğrenci ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu tür baskı, yıldırma politikaları gençliği mücadelesinden alıkoymaya yetmez. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi.
 
Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) düzenlenen ve Rektör Erkan İbiş’in onur konuğu sempozyuma girmek isteyen öğrenciler özel güvenlik tarafından coplu saldırıya uğramıştı. Kampüs içerisinde bulunan öğrenciler ile dayanışma amacıyla Cebeci Kampüsü önüne gelen bir öğrenciye gözaltına alındıktan sonra ajanlık teklif edildiği öğrenildi. Konuyla ilgili Öğrenci Kolektifleri İHD Ankara Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Öğrenci Kolektifleri'nden Nisa Çıra, "Bu türlü baskı, yıldırma politikaları, gençliği mücadelsinden alıkoymaya yetmez" dedi. 
 
‘Muhbirlikle baskı dayatması genişletilmeye çalışılıyor'
 
Nisa devamında şunları dile getirdi: "Geleceğimizi karartanlar karşısında yapabileceğimiz bir şey var. Öğrenci Kolektifleri olarak mahalle mahalle gezerek, üniversitelilerin aydın kimliğini mahallelere taşıdık. Van depreminde yardım eli, Soma'da madenci ailelerinin dayanağı, Zap Suyu'nda dayanışmanın köprüsü, Dikmen Vadisi'nde halkın barınma hakkı şiarını yükselttik, kepçelerin önünde barikat olduk. KHK’larla hocalarımızı ihraç edip, akademinin içini boşaltmaya çalışanlar karşısında hocalarımızla dayanışmayı yükselttik. Halk için halkın yararına verdiğimiz bu mücadele karşısında iktidar eliyle örgütlenen gözaltı, tutuklama ve çeşitli baskı yöntemleriyle mücadelemiz engellenmeye çalışılıyor. Bütün bunlara rağmen kararlığımızın sürdüğü, irademizden ödün vermediğimiz için kuvvetleri bizzat üniversitede bulunan arkadaşlarımıza dönük ajanlık ve muhbirlik dayatmasıyla baskı yöntemlerini genişletmeye çalışıyor."
 
‘Taciz ve tehdit devam ederse suç duyurusunda bulunacağız'
 
Gözaltına alınanların öce darp edildiğini kaydeden Nisa, söz konusu olayın nasıl gerçekleştiğini şu şekilde anlattı: “Bir takım polisler tarafından çeşitli isimler ve ailesiyle, özel hayatıyla, dünya görüşüyle alakalı sorular sorulmuştur. Ardından katılacağı etkinlikleri haber vermesi doğrultusunda gözaltında aldığı idari işlem cezasının bizzat ödeneceği, maddi durumu için destek sağlanacağı, mezun olduğunda ise değerlendirebileceği iş teklifleri sunacaklarını söyleyerek ajanlık teklifinde bulunmuşlardır. Yakın zamanda da telefonla arayacağını belirterek, görüşmeyi teklif etmişlerdir. Bütün bunlarla birlikte arkadaşımızın avukatı ile görüşmesi engellenmiş, gözaltında çeşitli hak ihlalleri ile karşı karşıya bırakılmıştır. Kişiler ve yaşanılan hak ihlalleri hakkında İnsan Hakları Derneği'ne başvuruda bulunulmuştur ve bu taciz, tehdit devam ettiği takdirde kişilerin eşgalleri üzerinden suç duyurusunda bulunulacaktır.”
 
'Hukuk dışı uygulamalardan vazgeçilmeli'
 
Nisa baskı, gözaltı ve tutuklamanın yanı sıra ajanlık gibi tehditler karşısında mücadelelerinden geri adım atmayacaklarının altını çizerek, "Üniversiteye, bize dönük bu hukuk dışı uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir.  Bizim bu zamana dek verdiğimiz mücadeleler ortadadır. Bizler eşit, özgür, demokratik üniversiteyi eşit, özgür, laik bir ülkeye kuracağız umuduyla mücadelemizi büyütmekte kararlıyız.  Bu umuttan aldığımız cesaret ile bir kez daha söylüyoruz, biz bu tehditlerin hiçbirinden korkmuyoruz, mücadelemizden geri durmuyoruz, gençliğin bu iradesi karşısında korkması gerekenler sizlersiniz. Çünkü biliyoruz üniversite memlekettir, memleket susmaz” diye belirtti. 
 
'Takipçisi olacağız'
 
Ardından söz alan İHD Ankara Şube Başkanı Fatin Kanat, “Kendi bağlı olduğu Anayasal düzeni hiçe sayan ve uygulamaları ile meşrutiyetini ortadan kaldıran bir süreci yaşıyoruz. Bu uygulamalar ile her alanda her gün hukuksuzluklar karşımıza çıkıyor biz İHD olarak bu uygulamaların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Son dönemlerde özellikle üniversite öğrencilerine yönelik ayrı bir yıldırma, susturma politikası uygulandığını görmekteyiz. Üniversite soran sorgulayan kimliği ile üniversite olabilir, iktidarın dediğini tekrarlayan akademik bir üniversite olamaz. Biat etmeyen öğrencilere yönelik kapsamlı bir saldırı politikası izlendiğini, haklarında soruşturmalar açıldığını, ajanlık teklifi yıldırma gibi uygulamalara devam edildiğini gözlemliyor ve robotlaştırıyoruz uluslararası kurumlar ile bu raporları paylaşıyoruz" sözlerini kullandı. 
 
‘Yasal süreç takip edilecektir'
 
Ajanlık teklifi yapılan öğrencinin avukatı Mert Ekinci, Özel Güvenlik Birimlerinin (ÖGB) öğrencilere coplar ile saldırdığını hatırlatarak, “Bir müvekkilimiz arkadaşlarını savunmak için Cebeci Kampüsü önüne gittiği esnada polisler tarafından önce darp edildi daha sonra hukuka aykırı bir şekilde hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Emniyete götürülürken kendisine ajanlık teklif edilmiştir. Bunun kamu olayı ile hiçbir alakası yoktur. Polisin yapmış olduğu bu hareket görevi kötüye kullanmak faaliyetidir, hukuken de eğitim öğretim hayatını engellemeye yönelik bir harekettir. Bu konu ile ilgili tüm yasal süreç tarafımızca takip edilecektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.