Dersim'de kadınlar 25 Kasım etkinliğine katıldı

  • 17:31 22 Kasım 2019
  • Güncel
DERSİM - Dersim'de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında belediyesine kayyım atanan Akpazar beldesinde bir araya geldi. Etkinlikte konuşan HDP’li Nuran İmir, dünyanın cinsler arası ciddi bir kriz yaşadığını söyleyerek, buna karşı kadınları direnmeye çağırdı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Mazgirt İlçesi Akpazar Beldesi’nde bulunan Elmalık Kooperatifi’nde bir araya geldi. Etkinliğe, kayyım atanan Akpazar Belde Belediye Eşbaşkanı Songül Doğan ile HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir katıldı.
 
'25 Kasım dünya kadınları için sembol bir gün'
 
Burada konuşan eşbaşkan Songül, 25 Kasım’ın tarihi ve önemini anlatarak, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren dünya kadınları için sembol bir gün olduğunu söyledi.  Songül, Mirabal Kardeşler’in yaktığı kıvılcımın dünya kadınlarına örnek olduğunu belirtti. 
 
'Çok yönlü saldırılar ile karşı karşıyayız'
 
Ardından konuşan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, dünyanın cinsler arası ciddi bir kriz yaşadığını söyleyerek, kadınlar olarak cins kırımına karşı yaşamın her alanında direndiklerini aktardı. Nuran, Ortadoğu’da kadın kimliğinin yanı sıra ulus olarak ezilen bir halk olduklarını belirterek, ideolojik saldırı ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Nuran, yapılan saldırıların politik olduğunu vurgulayarak, “Kadınlar olarak çok yönlü saldırılar ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki bunu yapanlarda erkek devleti ve iktidarıdır. Biz yaşamak istiyoruz. Buda sadece bir yaşam üzerinden nefes alıp verme değil. Kimlik mücadelesiyle birlikte siyasal toplumsal olarak yaşamak istiyoruz. Buna karşı kadınların yapacağı tek şey birlikte güçlenerek hareket etmektir” dedi.
 
Kadın kazanımlarından biri olan ve şu anda kayyım saldırılarıyla karşı karşıya olan belediyelere de dikkat çeken Nuran, “Kayyım atamaları aynı zamanda kadınların seçme ve seçilme hakkının yanı sıra kendilerini yönetmeye yönelik saldırılardır. Yapılan tüm bu saldırıların bertaraf edecek yegane güç kadının birleşik mücadele gücüdür. Sınırsız bir dünya istiyorsak, o zaman sınırsız bir kadın örgütleme ağımızda olmalıdır” dedi.
 
Nuran, tüm kadınlara 25 Kasım’da alanlara çıkma çağrısı yaptı.