Lozan’dan Cenevre’ye ‘ulusal birlik’ yürüyüşü başladı

  • 18:08 5 Aralık 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Sanatçı, aydın, siyasetçi ve kurum temsilcilerinin de aralarında olduğu 100'ü aşkın ismin Lozan'dan Cenevre'ye düzenlediği ulusal birlik yürüyüşü başladı.
 
Aralarında tanınmış siyasetçi, yazar, sanatçı, gazeteci, akademisyen, kurum ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu 100'ü aşkın isim, İsviçre’nin Lozan kentinden Cenevre’ye gerçekleştirecekleri 2 günlük Kürt ulusal birlik yürüyüşü için basın toplantısı düzenledi. Lozan Antlaşması'nın imzalandığı binanın bulunduğu Place de Riponne’de bir araya gelen kitle, burada düzenledikleri basın açıklamasının ardından yürüyüşe başladı.
 
Ortak basın açıklamasının ardından yürüyüşçüler kısa konuşmalar yaptı. Konuşmalarda Kürtlerin verdiği mücadeleye dikkat çekilerek, Kürt ulusal birliğin önemine vurgu yapıldı. Ulusal birliğin sağlanması gerekliği üzerinde durulan konuşmalarda,  pratik adımların atılmasına ihtiyaç olduğu kaydedildi. Konuşmalarda ayrıca, ulusal birlik için herkesin görev alması için çağrıda bulunuldu. 
 
KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, TJKE Temsilcisi Besime Konca, Kürdistan Komünist Partisi Temsilcisi Hajar Nuri Feqa da konuşmalarında, Kürt ulusal birlikteliğinin önemine değinerek, bütün partileri bu noktada sorumluluk almaya çağırdı.
 
Harekete geçme çağrısı
 
Yine İsviçre İsçi Partisi ve Solidarite adına yapılan konuşmalarda da Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına tepki gösterilerek, başta BM olmak üzere uluslararası güçlere harekete geçme çağrısı yapıldı.
 
Yapılan konuşmaların ardından 2 günlük Lozan-Cenevre Kürt Ulusal Birlik Yürüyüşü başladı.