İşkence ile katletti mahkeme tasarlayarak değil dedi

  • 17:53 6 Aralık 2019
  • Güncel
MERSİN - Boşanma aşamasındaki Cemile Ertürkoğlu’nu işkenceyle katleden Mustafa Ertürkoğlu’nun yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Mustafa Ertürkoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti,  ayrıca sanık hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, işkenceye rağmen tasarlayarak ve canice öldürme suçlarından ise ceza vermedi.
 
Boşanma aşamasındaki Cemile Ertürkoğlu’nu işkenceyle katleden Mustafa Ertürkoğlu’nun yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Mustafa Ertürkoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti,  ayrıca sanık hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, işkenceye rağmen tasarlayarak ve canice öldürme suçlarından ise ceza vermedi.
 
Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Mustafa Ertürkoğlu, SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmaya ayrıca tanıklar, Cemile Ertürkoğlu’nun ailesi, çeşitli baroların kadın hakları merkezi adına avukatlar ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada ilk olarak 4 tanık dinlendi.
 
Ardından Cemile Ertürkoğlu'nun babası Sabahattin Aslan, şahıstan şikayetçi olduğunu belirterek, "En ağır cezayı almasını istiyoruz. Bir insanın değil bir hayvanın bile böyle vahşice öldürülmesini kabul etmiyorum" dedi.
 
Sanığın kasten ve tasarlayarak öldürmeden cezalandırılmasını istedi
 
Duruşmada iddia makamı da esasa ilişkin mütalaasını verdi. Mütalaada sanığın "ya o gidecek, ya ben gideceğim" şeklinde sosyal medyada mesaj paylaşmasından dolayı olayı kasten ve tasarlayarak yaptığı, şahsa ceza indirimi verilmemesi ve tutukluluk halinin devam etmesi istendi.
 
Müşteki avukatları, iddia makamının mütalaasına itiraz etmediklerini, ancak canavarca hisle ve ölüye saygısızlıktan da sanığın cezalandırılmasını talep ettiler. Sanık avukatı ise mütalaayı kabul etmediklerini, haksız tahrik ve iyi hal indiriminin verilmesini istedi.
 
İşkence ile katletti ama tasarlayarak değil dendi
 
Mahkeme heyeti, sanığa kasten adam öldürme suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesine karar verdi. Heyet, sanığa iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, tasarlayarak ve canice öldürme suçlarında ise ceza vermedi.
 
‘Karara itiraz edeceğiz’
 
Duruşma sonrası adliye çıkışında açıklamalarda bulunan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şirin Güner, kararın kendilerini memnun etmediğini dile getirerek, "Biz farklı bir karar bekliyorduk ama istediğimiz gibi olmadı. Sonuçta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadı. Bunlar bizim için sevindirici ama gerek tasarlayarak, engelli bir kişiye ve namus, töreden dolayı yapmış olmasından da ceza verilmemesi bizim açımızdan negatif bir durum. Biz karara itiraz edip, istinaf mahkemesine taşıyacağız. Bu taleplerimizin de göz önüne alınmasını isteyeceğiz. Çünkü sanığın yaptığı eyleme denk düşen bir ceza değil" diye konuştu.