Kadınlardan gözaltılara tepki: Bu sindirme politikalarını kabul etmiyoruz

  • 09:16 12 Aralık 2019
  • Güncel
MARDİN - Dün yapılan operasyonlarda 11 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren kadınlar, "Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Arkadaşlarımızı bir an önce serbest bıraksınlar" diye seslendi.
 
Mardin'de dün sabah saatlerinde yapılan operasyon ile 11 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kişiler hakkında 24 saat avukat görüş yasağı ve dosyada gizlilik kararı bulunurken, kadınlar yapılan gözaltılara tepki göstererek, bir an önce serbest bırakılmalarını istedi. Dördü kadın gözaltına alınan 11 kişinin haksız ve hukuksuz yere alındıklarını ifade eden Halkların Demokratik Partisi ( HDP) İl Eşbaşkanı Eylem Amak, yıldırma politikası kentlerinde her ay düzenli bir şekilde gözaltı operasyonlarının yapıldığını belirtti.
 
'Kent merkezinde her ay düzenli operasyon yapılıyor'
 
Eylem, "Bizler bunun çöktürme planın bir parçası olduğunu iyi biliyoruz. Mardin'de hemen hemen her ay bir gözaltı operasyonu ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu operasyonlarda eşbaşkanlar, sendikalılar ve kadınlar hedef alınıyor. Bunun bir yıldırma politikası olduğu açıktır. Kesinlikle bunların hiç bir hukuki dayanağı yoktur. Alanlarda olan ve legal çalışmalarını yürüten siyasetçilere dönük yapılan operasyonlardır. Biz bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Yapılan operasyonlar hiç bir şekilde bizi çalışmalardan geri bırakmaz" dedi.
 
'Kadınlardan korkuyorlar'
 
Tutuklama ve baskılara karşı çalışmalarına her alanda devam edeceklerini ifade eden Eylem, "Bizler her şeye rağmen çalışmalarımızı kalanlarla birlikte devam ediyoruz. Asla ve asla geri adım atmayacağız. Bu gözaltı operasyonlarında genel olarak kadınlar hedef alınıyor. Bu da kadınları yıldırma politikasının bir parçasıdır. Erkek devlet sisteminin kadınlara karşı uyguladığı sadece gözaltı operasyonları ve tutuklamalar değil, yaşamın her alanında kadınlar büyük bir baskı altında. Kadınların önü sokakta, evde ve siyasette kapatılmak isteniyor. Bunun tek sebebi kadınlardan korkmalarıdır. Başka türlü bir nedeni yok. Ama biz bunlara karşı yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
 
‘Gözaltılar kabul edilebilir bir yaklaşım değildir'
 
Mardin Şahmaran Platformu’ndan Gülizar İpek de, kadına yönelik şiddetin yaşamın her alanında olduğunu kaydederek, bu saldırıların günden güne daha da arttığına dikkat çekti. Yapılan operasyonlar kapsamında dört kadının gözaltına alındığını belirten Gülizar, "Bugün sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ile platform üyesi dört arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Biz haksızlığı ve hukuksuzluğu kadınlar olarak asla kabul etmiyoruz. Arkadaşlarımız çağrıldığı takdirde gidecekken evlerine baskın yapılması kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Bu aslında kadına yönelik saldırıların ne kadar arttığını da gösteriyor. Aynı zamanda kadın mücadelesi örgütlenerek daha üst seviyelere yükseldiği için kadınlar sindirilmeye çalışılmakta. Biz bu sindirilmeyi kabul etmiyoruz. Mücadelemize daha çok örgütlenerek devam edeceğiz. Arkadaşlarımızın haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Arkadaşlarımızın da derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu noktada da mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz" ifadelerini kullandı.
 
'Emeğimiz ve irademizden vazgeçmiyoruz'
 
Platformda yer alan Sevinç Kaya ise, kadınlar olarak baskılara karşı emek ve iradelerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Sevinç, "Bugün Mardin Şahmaran Kadın Platformu’nda yer alan dört kadın arkadaşımız evleri ve iş yerleri bilinmesine rağmen hukuksuzca gözaltına alındı. Biz mevcut iktidarın artık son dönemlerde zulmünü ve faşizmini kadın bedenine, iradesi ve emeğine yönelttiğinin farkındayız. Kadınlar olarak hiç bir şekilde haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Hiç bir kadın arkadaşımız yalnız değildir. Sonuna kadar bu mücadele içerisinde devam edeceğiz. Baskılar bizi asla durduramayacak. Korkmuyoruz, yılmıyoruz ve devam ediyoruz. Arkadaşlarımızın hepsini de geri alacağız" diye konuştu.