Danslı eyleme bir engel de Ankara polisinden

  • 19:21 12 Aralık 2019
  • Güncel
ANKARA - Güvenpark’ta bir araya gelerek erkek şiddetine karşı danslı eylem gerçekleştirmek isteyen kadınlara saldıran polis, 8 kişiyi gözaltına aldı. 
 
Güney Amerika ülkesi Şili’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla maruz kaldıkları taciz, tecavüz ve şiddeti dans ederek protesto eden kadınlara Türkiye’de bulunan kadınlardan “dans”lı eylem desteği sürüyor.
 
Polisten ‘dans mans yok’ yanıtı 
 
Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Güvenpark’ta bir araya gelen çok sayıda kadının, “Las Tesis” isimli şarkının Türkçe çevirisi ile yapmak istediği danslı eyleme izin verilmedi. Ankara Valiliği’nin yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmeyen eylem öncesinde parkın etrafını ablukaya alan polis, parka gelen gazetecilere, “burayı koruma emrim var alandan çıkın” diyerek,  çekim yapmalarını engelledi. Alanda bir araya gelen kadınlar ise polislerin “Dans mans Pazar gününe kadar geçerliydi izin yok” sözleriyle karşılaştı. Daha sonra kadınlar polisler tarafından parktan uzaklaştırıldı. 
 
Kadınlar darp edildi
 
Bunun üzerine kadınlar, Kızılay AVM’nin önünde toplandı. Burada kalkanlarla bir araya gelmeleri engellenen kadınlar danslı eylemlerini gerçekleştirerek “Kadınlar artık susmayacak” sloganını attı. Bunun üzerine polis, burada kadınları darp ederek, yerlerde sürükledi.  
 
'Sizler hesap vereceksiniz'
 
Polisin kadınlara saldırmasına çevredeki yurttaşlar da tepki gösterdi. Ankara Kadın Platformu üyesi Emine Kaya, “Sizler tarihe hesap vereceksiniz. Bizleri gözaltına alacağınıza, müdahale edeceğinize, kadın katillerini tutuklayın. Kadın ölümlerine müdahale edin” dedi. 
 
8 kişi gözaltına alındı
 
Kalkanlarıyla kadınları takip etmeyi sürdüren polis, 8 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Buse Uçer, Aysun Gençtanır, Neslihan Duran, Emine Kaya, Nebiye  Mertürk, Betül Döndü,  ve soy isimleri öğrenilemeyen Esma ve Şamil.