Ankara Kadın Platformu: Kadınlar korkmuyor erkek devlet korksun

  • 18:42 14 Aralık 2019
  • Güncel
ANKARA - Yaptıkları “Las Tesis” danslı eylemine dönük polisin saldırısına tepki gösteren Ankara Kadın Platformu, kadınların tüm dünyada büyüyen isyan dalgasının ortak talebinin özgürlük, eşitlik ve adalet olduğuna dikkat çekerek, “Kadınlar korkmuyor, erkek devlet korksun” dedi.
 
Ankara Kadın Platformu, 12 Aralık’ta gerçekleştirdikleri “Las Tesis” danslı eyleminde polisin saldırısı sonucu 9 kadının gözaltına alınmasına ilişkin Mor Mekan’da basın toplantısı düzenledi. Platform adına açıklamayı Gönül Kural yaptı.
 Yaptıkları “Las Tesis” isimli dansın Şilli, Meksika, Fransa, Lübnan gibi pek çok ülkede gerçek suçluları ifşa eden bir direniş olduğunu aktaran Gönül, “Biz bu eylemi neden mi yaptık? Çünkü daha biz bu eylemi yaparken üç kadın erkek şiddeti ile öldürüldü. Ceren Özdemir’in arkasından gelen adımlar onu nasıl tedirgin ettiyse bizi de ediyor. Ayşe Tuğba Arslan nasıl polise ve yargıya şikayette bulunup, korunmayı talep ettiyse bizler de ediyoruz” dedi. 
 
‘Kadınlar mücadelesinden geri adım atmıyor'
 
“Erkek devletin” kadınları değil tecavüzcüleri, failleri koruduğunu aktaran Gönül, bu nedenle kadınların öfkesinin ortaklaştığını dile getirdi. Gönül, kadınların tüm dünyada büyüyen isyan dalgasının ortak talebinin özgürlük, eşitlik ve adalet olduğuna dikkat çekti. “Bu dans ise bu taleplerin kadın mücadelesi üzerinden birleştiği bir eylem biçimi” diyen Gönül, “Erkek şiddeti ile karşılaştığımızda bizi korumayan devlet 25 Kasım'dan, Las Tesis dansına kadar kadınların adalet direnişinin önüne barikatlar koyuyor. Biz kadınlar ise bu barikatları aşmanın yollarını her seferinde buluyoruz. Bu eylemi yaptırmamak için bir gayret içerisinde olan erkek iktidarın polisleri gördüler ki kadınlar mücadelesinden geri adım atmıyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Erkek devlet korksun'
 
Kadınların ellerinden alınmaya çalışılan sokakları, meydanları özgürleştirmekte kararlı olduklarını kaydeden Gönül, açıklamanın devamında şunları dile getirdi: “Ataerkil sistem bizleri eteğimizin boyundan, gece nerede olduğumuza, bekaretimizden cinsel yönelimimize kadar yargılayarak ceza kesmeye çalışıyor. Şiddeti erkek egemen politikalarla en tepeden örgütleyen AKP ve Erdoğan rejimine kafa tutuyoruz. Diyoruz ki suçlu biz kadınlar değiliz. Suçlu kadın katillerini, tecavüzcüleri koruyan kadınlara şiddet uygulayan polislerdir. Suçlu ‘ben tecavüze neden uğramıyorum?’ diyen, kadın düşmanlarına iyi hal indirimi veren yargıdır. Suçlu İstanbul Sözleşmesini uygulamayan, 6284 sayılı yasa aile yıkar diyen AKP'dir. Biz meydanları terk etmiyoruz, erkek adaleti reddediyoruz. Birbirimizi savunmaktan vazgeçmiyoruz. Erkek şiddetine karşı direnen kadınlarız. Kadınlar korkmuyor, erkek devlet korksun. Korkunun yerini cesaret ve dayanışma aldı.”