Kadınlar Birlikte Güçlü ’den şiddete karşı Las Tesis eylemi

  • 17:35 15 Aralık 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Kadına yönelik şiddet ve katliamlara tepki göstermek üzere Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı'nda yüzlerce  kadının katılımıyla Las Tesis dans eylemi gerçekleştirdi. 
 
Güney Amerika ülkesi Şili’de, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla maruz kaldıkları taciz, tecavüz ve şiddeti dans ederek protesto ederek dünyanın gündemine oturan kadınlara Türkiye’deki kadınlar da yaptıkları danslarla destek vermeye devam ediyor. Kadınlar Birlikte Güçlü öncülüğünde, Beşiktaş' ta bulunan Barboros Hayrettin Paşa Meydanı' nda bir araya gelen kadınlar Las Tesis’in  şarkı sözleri "Hayır dersem hayır, ısrar edemezsin. Tacize hayır" sözleriyle dans etti. Dans eylemine yüzlerce kadın katıldı. Sık sık, "Jin Jiyan Azadi", "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz", "Asla yalnız yürümeyeceksin" sloganlarının atıldığı eylemde, kadınların dans sırasında taktıkları mor eldivenler dikkat çekti. 
 
Kadınlar dans eylemi sonrası zılgıtlar ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekerek kadına yönelik şiddet ve katliama tepki gösterdi. 
 
Eylem kadınların sloganları eşliğinde son buldu.