Kadınlar Dersim’den seslendi: İnsanlar Kürdistan’da kaybolmaz kaybedilir

  • 14:57 14 Ocak 2020
  • Güncel
DERSİM - 10 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için Dersim’de bir araya gelen kadınlar adına konuşan HDP’li Dirayet Dilan Taşdemir, “İnsanlar Kürdistan’da kaybolmaz kaybedilir" diyerek, “Gülistan nerede?” sorusunu sormaya ve takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde kadın örgütleri 10 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için ve son dönemde artan cinsel istismar vakalarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP Dersim İl binasında yapılan açıklamaya, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile HDP Kadın Meclisi sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, TJA aktivistleri, Rosa Kadın Derneği ve HDP Dersim İl Örgütü temsilcileri katıldı. Açıklamayı kadınlar adına Dirayet yaptı.
 
‘Bu işin takipçisi olacağız’
 
Herkesin birbirini tanıdığı ve bildiği bir kent olan Dersim’de Gülistan’dan haber alınamamasına dikkat çeken Dirayet, “Biz bu olayın örtbas edilmeye çalışıldığını, Gülistan’ın bulunması için ciddi bir çalışma yürütülmediği kanısındayız. Özellikle birinci fail niteliğinde olan şahsın durumu ile ilgili açık ve net kamuoyu bilgilendirilmedi. Çünkü daha önce bu kişinin yurt dışına çıktığı söylendi, sonra gözetim altında olduğu söylendi. Peki, bu gözetim altında olan kişinin ifadeleri neden kamuoyuyla paylaşılmıyor. 10 gündür bu gizem nedir? Bu soru kadın örgütleri ve bizler tarafından merak edilen ve cevap verilmesi gereken bir sorudur, bunun cevaplandırılması gerekiyor. Kadınlara yönelik tacizin, istismarın, tecavüzün olağan hale getirildiğini çalışıldığını biliyoruz. Dolayısıyla Gülistan’ın kaybolmasına yaklaşım da şu, ‘Bir kadın kayboldu bir süre sonra unutulur’. Önemsemeyen, kamuoyunu yeterince bilgilendirmeyen bir yaklaşım söz konusu. Ama biz de kadın örgütleri de bu işin takipçisi olacağız ve üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
 
'Kadınların sesini kısmaya çalışıyorlar'
 
"Kürdistan’da insanlar kaybolmaz, insanlar kaybedilir” diye bir deyimin olduğunu söyleyen Dirayet, şunları dile getirdi: “Maalesef kadınlar öldürülüyor ya da ölüme sürükleniyor, bu erkek egemen zihniyet tarafından. Bu meseleye yaklaşımda bir duyarlılık varsa kadın örgütleri ve Dersim halkının mücadelesi sonucundadır. Bugün Gülistan’ın arkadaşları, kadın örgütleri, kadın meclisi Gülistan nerede sorusunu sormaya devam ediyor. Bu sorunun muhatapları ve soruya cevap vermesi gerekenler yürüyüşlere müdahale ediyor, kadınların sesini kısmaya çalışıyor. Bu işin üzeri örtülmeye çalışılıyor. Biz bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Bir kez daha bir kişi daha eksilmeyeceğimizi buradan ifade etmek istiyoruz. Bu ülkenin en can alıcı sorunlarından biri hem kadınlara yönelik şiddet ve çocuk istismarıdır. Sadece son 1 hafta 10 gündür açığa çıkan istismar vakalarına baktığımızda kadına yönelik şiddetin bu boyutta olması, çocuk istismarının bu kadar pervasızlaşması iktidarın politikalarından bağımsız değildir.”
 
Pertek’te çocukların maruz bırakıldığı cinsel istismara da işaret eden Dirayet, şöyle devam etti: “Pertek'te Harun Y. isimli bir şahsın 15’e yakın çocuğu istismar ettiğine dair kamuoyuna yansıyan bilgiler var. Pertek halkının çabası ile Harun Y. ve 3 kişi tutuklandı. Ama biz biliyoruz ki Harun Y. sadece bu istismar ile gündeme gelmedi daha önce 2015 yılında zihinsel engelli bir çocuğun istismarı ile gündeme geldi ve o olayın üstü örtüldü. Eğer o gün ciddi bir yargılama süreci yaşanmış olsaydı, gerçekten bu konuya ciddiyetle eğilmiş olunsaydı bugün bu çocuklar bu durumu yaşamayacaktı. Açıkçası bir göz yumma siyaseti izleniyor. Bakın daha geçen aylarda Munzur Üniversitesi’nde Bilgi İşlem Daire Başkanı’nın öğrencileri taciz ettiği, para karşılığında ilişkiye zorladığına dair bilgiler kamuoyuna yansıdı. Failler yargılanmadı, yargılandıysa da takipsizlikle sonuçlandı ve yaptıkları yanlarına kar kaldı. Kadına yönelik şiddet ve istismar davalarında ‘Siz yapın nasıl olsa size ceza verecek kimse yok’ deniyor. Bu siyasetin kendisinin topluma mesajıdır. Bunun üzerinden topluma bir mesaj verilmeye çalışıyor. Tüm Türkiye’de taciz, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddette ciddi bir artış söz konusu, ama Kürdistan’da cezasız bırakılması ciddi bir politika. Toplumsal değerleri yürütmeyi kadınları ve çocukları hedef haline getirerek siyaset izlendiğini söyleyebiliriz.”
 
'Bu politikalar karşısında güçlü bir duruş sergileyebiliriz'
 
Benzer durumun Şırnak’ta da yaşandığını anlatan Dirayet, Şırnak’ta bir okul müdürünün 50’ye yakın öğrenciye cinsel içerikli mesajlar gönderdiğini hatırlattı. Dirayet, “Aynı şahıs başka bir okulda görevlendirilmiş. ‘Sen yaptığını sürdürmeye devam et kimse sana müdahale edemez’ deniyor. Bu ilk değil, daha önce de benzer örnekler yaşandı. Gençleri bu politikalara alet ederek suskunlaştıran, kadın ve çocuk bedeni üzerinden bir politik alan yaratarak bir siyaset izlendiğini biliyoruz. Biz kadın örgütleri olarak bunun mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz. Nasıl Kürdistan’da özel bir hukuk varsa, Kürt ve kadın düşmanı politikalar ve milliyetçilikle kendi hükümdarlığını sürdürüyorsa buradaki kadına yönelik şiddet ve istismar bir politika olarak geliştiriliyor. ‘Çöktürme’ adını verdikleri planın toplumsal ayağı burada, toplumun bütün değerleri altüst edilmeye çalışılıyor. Düşünmeyen sorgulamayan bir nesil için bu politikalarla bir yok etme çürütme siyaseti izleniyor. Bir kez daha halkımıza, kadınlara çağrıda bulunuyoruz; bu politikalar karşısında bilinçlenerek, örgütlenerek güçlü bir duruş sergileyebiliriz; bu yok edici, çürütücü siyaseti ortadan kaldırabiliriz. Kadınların ve gençlerin bu özel sistematik politika karşısında çok daha bilinçli bir duruş sergilemeleri gerekmektedir” diye belirtti.
 
‘Gülistan nerede’ diye sormaya devam edeceğiz’
 
Dilan son olarak şöyle dedi: “Elbette ki bu Kürdistan’a özgü işlenen bir durum olmakla beraber kadınlara ve çocuklara karşı ülke genelinde bir siyasete dönüştü. AKP bunun üzerinden bir rejim kurmak istiyor. Kadın kazanımlarını yok ederek bu rejimi geliştirmek istiyor. Elbette ki bu rejimin ana hedeflerinden biri de kadınlar ve çocuklardır. Bizler de feminist hareket, Kürt kadın hareketi ve HDP Kadın Meclisi olarak bu erkek egemen sisteme ve politikalar karşısında mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Gülistan bulunana kadar ‘Gülistan nerede’ sorusunu sormaya devam edeceğiz.”
 
Açıklama sonrası kadınlar, Gülistan’ın ailesi ve üniversite arkadaşlarını ziyaret etti.