Adana Kadın Platformu: ‘Gülistan Doku nerede?’ diye sormaya devam edeceğiz

  • 13:46 17 Ocak 2020
  • Güncel
ADANA - Adana Kadın Platformu, 13 gündür kayıp olan Gülistan Doku için yaptığı açıklamada, “Bugün Adana’da yarın Türkiye’nin farklı kentlerinde Gülistan Doku’nun akıbeti ortaya çıkana kadar ‘Gülistan nerede’ demeye ve olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
Adana Kadın Platformu, 13 gündür kayıp olan Gülistan Doku’ya ilişkin Heykelli Park'ta basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, "Gülistan Doku nerede?" pankartı açılırken,  “Gülistan Doku nerede?”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı. Açıklamada, platform adına konuşan avukat Zelal Demiray, başta kadın örgütleri olmak üzere Türkiye kamuoyunun “Gülistan Doku nerede?” sorusunu sorması ve Gülistan’ın akıbetinin bir an evvel ortaya çıkarılmasını istedi.  
 
Gülistan’ın soruşturma dosyasında bir ilerleme yaşanmamasına, Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yapmak istediği mitingin valilikçe yasaklanmasına tepki gösteren Zelal, “Bizler erkek şiddeti başta olmak üzere bu tür vakaların özellikle toplumsal bir duyarlılık ve geniş bir kamuoyu baskısı yaratıldığı takdirde asıl olması gereken şekliyle üzerinde durulduğunun farkında olarak tüm bu yasakçı zihniyetlere karşı bugün Adana’da yarın Türkiye’nin farklı kentlerinde Gülistan Doku’nun akıbeti ortaya çıkana kadar ‘Gülistan nerede’ demeye ve olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
‘Gülistan’ın akıbeti bir an evvel ortaya çıkarılmalı’
 
Zelal devamında şunları dile getirdi: “Gülistan’ın kaybolmadan bir gün önce Zaynal Abakarov isimli erkekle tartıştığı, son görüştüğü bu kişinin Gülistan’ın kaybolmasından bir gün sonra çalıştığı iş yerinden ayrıldığı, üvey babasının da Dersim Emniyeti’nde görevli bir polis memuru olduğu artık herkesçe bilinen bir husustur. Ancak soruşturmanın seyri ve özellikle bazı medya kuruluşlarının haberleri yansıtma biçiminden her ne kadar bu yönlü kayda değer bir somut delil bulunmamış olsa da kamuoyu algısını intihara odaklama ve buna inandırma yönünde bir girişimin olduğunun da farkındayız. Gülistan yaşıyor mu, öldürüldü mü, kaçtı mı, kaçırıldı mı, intihar mı etti sorularının cevabı henüz belirsizliğini korumakla birlikte, Gülistan’ın akıbetinin bir an evvel ortaya çıkarılmasını istiyoruz.”
 
‘Süreç tarafsız ve objektif bir şekilde işletilmedi’
 
Zelal son olarak, “Bizler bu tür olaylarla bir şekilde teması olan erkeklerin özellikle emniyet veya devlet kademelerinde görevli ise, makam ve mevki sahibi tanıdıkları var ise, kimi zaman şüpheli olarak dahi gösterilmediği, gösterilmesi halinde ise şüphelilerin bağlantılarına göre soruşturmalara yön verildiği, tarafsız ve objektif bir sürecin işletilmediğini iyi biliyoruz. Tıpkı AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulunan Nadira Kadirova dosyasında olduğu gibi" dedi.