‘Tacize, tecavüze yükseltilen sesin yasaklarla bastırılması kabul edilemez’

  • 14:06 17 Ocak 2020
  • Güncel
DERSİM - Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri’nin, “Yozlaştırmaya geçit vermeyeceğiz. Kentimize, çocuklarımıza, geleceğimize, sahip çıkıyoruz” sloganıyla gerçekleştirdiği açıklamada, “Halkımızın istismarcılara, tacizcilere, tecavüzcülere karşı yükselttiği bu sesin yasaklarla bastırılmasını kabul etmiyoruz” denildi.
 
Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, “Yozlaştırmaya geçit vermeyeceğiz. Kentimize, çocuklarımıza, geleceğimize, sahip çıkıyoruz” sloganıyla günlerdir kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku ve Pertek’te 15 çocuğun tecavüze uğramasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Alican Önlü ve Mehmet Rüştü Tiryaki ile Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri’nin temsilcileri katıldı. Protesto eyleminde “Jin jiyan azadî”, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık” sloganları atıldı. Eylemde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, Ovacık, Pertek ve Hozat ilçelerinde birbiri ardına çocuk istismarı vakalarının açığa çıktığını hatırlatarak, Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan ise günlerdir haber alınamadığını belirtti.   
 
‘Caydırıcı cezai işlemler uygulanmalı’
 
Kadın ve çocuklara yönelik özellikle cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların bu derecede artmış olmasının tesadüf olmadığını dile getiren Nurşat, “Tacize tecavüze istismara ve tehditlere karşı yetkili kurumlar üzerine düşeni yapmalıdır. Özellikle kamu görevleri ile ilgili taciz, istismar ve benzeri iddialarda şikayette bakılmaksızın gerekli soruşturmalar yapılmalıdır. Taciz, tecavüz ve istismar olaylarında caydırıcı cezai işlemler uygulanmalı, cezai indirimlere gidilmemelidir. Çocuk istismarcıların affı anlamına gelen yasa tasarısından vazgeçilmelidir. İlimizde çokça taciz, istismar kayıp haberlerinin art arda geldiği bu günlerde, halkımızın istismarcılara, tacizcilere, tecavüzcülere karşı yükselttiği bu sesin yasaklarla bastırılmasını kabul etmiyoruz” dedi.
 
‘Çocuklar tecavüz edilirken neredeydiniz?’
 
HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ise, gençlerin, kadınların ve halkın yürüttüğü mücadelenin bir onur mücadelesi olduğunu vurguladı. Bunun karşısında bir onursuzluk tavrı da olduğunu dile getiren Alican, bu onur mücadelesine birinci derecede sorumluluk sahibi olan mülkü amirleri ve emniyet güçlerinin olduğunu ifade etti. Polis kameralarına işaret eden Alican, “Burada o kadar onursuzluk, tecavüz, kadın katliamları yaşanırken, bu kadar kamera neredeydi? İnsan biraz utanır.  Bu kente çocuklara tecavüz edilirken, güvenlik güçlerinin kamerası, tecavüzcülerin haklarında istihbarat toplayamadı mı? Engelleyemedi mi? Vali de artık vali değil. AKP-MHP iktidarının bu ildeki il başkanıdır. Artık mülki amirlik sıfatını kaybetmiştir. Faşist iktidarın buradaki siyaset yürütenidir. Bu kentin huzurunu bozma diyor. Kendi sorumluluğu altında kadınlar katledilirken, çocuklara tecavüz edilirken huzurluydu. Ne zaman ki öğrenciler, kadınlar ve halk bu onursuzluğa karşı bir onur mücadelesi verdiğinde, bu kentin huzuru bozuluyormuş. Senin sorumluluğun altında bu kentin dokusu bozuluyor. Bu halk kin duymayacak mı?” diye sordu.