Kanal İstanbul ÇED'in onay kararına karşı eylem: Sarıgazi’de insan zincirinde buluşalım

  • 18:11 17 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Kanal İstanbul ÇED Raporunun onaylanmasını halkın iradesinin çiğnenmesidir diyen Ya Kanal ya İstanbul Koordinasyonu, yarın saat 15.00'de Sarıgazi'de yapacakları insan zinciri eylemine çağrıda bulundu.
 
Ya Kanal ya İstanbul Koordinasyonu, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Kanal İstanbul Projesi ile ilgili raporunun onaylanmasının ardından Beşiktaş’ta bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, yapıkları basın açıklamasıyla kararı protesto etti.
 
"ÇED Onayı bilimin ve halkın iradesinin çiğnenmesidir" başlığıyla hazırlanan basın açıklamasını Ya Kanal ya İstanbul Koordinasyon üyesi Julia Aylin Kolcu yaptı.
 
‘Hukukun ve halkın iradesinin çiğnendi’
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından onaylandığı duyurulan ÇED raporu kararını anımsatan Julia, verilen kararla hukukun ve halkın iradesinin çiğnendiğini kaydetti. Julia, "Koordinasyon olarak binlerce vatandaşımızın itiraz dilekçesi verdiği, bilim insanlarının, çevre ve ekoloji örgütlerinin, odaların, dernek ve kurumların şiddetle itiraz ettiği bu raporun oldu bittiye getirilerek onaylanmasının hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesi olarak görüyor ve  itiraz ediyoruz” dedi.
 
‘Tüm yurttaşlarımızı bir araya gelmeye çağırıyoruz’
 
ÇED Raporu'nun bilimsel gerçeklerin dikkate alınmadığı, projenin yarattığı büyük tahribatı gözlerden saklamayı hedefleyen inşaat tröstlerinin çıkarlarına hizmet eden bir rapor olduğunu ifade eden Julia, "İstanbullular olarak bir kez daha buradan açıkça ilan ediyoruz. Suları, denizleri, ormanları, hayvanları, yaşam alanlarımızı savunacağız. İstanbul'un havasını zehirleyecek, denizini oksijensiz bırakacak, depremin etkisini kat kat arttıracak, bir avuç zengini daha da zengin yapacak, halkı fakirleşmeye mahkum edecek, köyleri yok edecek, birden fazla ilçede halkı yerinden edecek Kanal İstanbul projesini durdurmak, bütün hukuksal haklarımızı kullanmak için bütün yurttaşlarımızı bir araya gelmeye çağırıyoruz" diye konuştu.
 
İnsan zincirine katılım çağrısı
 
Ardından söz alan koordinasyon üyesi Koray Türkay, projenin iptal edilmesi için alanlarda olacaklarını vurgulayarak, "Yarın saat 15.00'da Sarıgazi'de insan zinciri eylemi yapacağız" diyerek katılım çağrısında bulundu.