Sağlık meslek örgütlerinden çağrı: Şiddet yasası çıkarılsın

  • 20:05 17 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - İstanbul’da sağlık emekçilerine dönük şiddete dikkat çeken sağlık meslek örgütleri sağlıkta şiddet yasanın bir an önce çıkarılması için çağrı yaptı.
 
Sağlık çalışanları, maruz kaldıkları şiddete karşı Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısı ile “Sağlıkta şiddet sona ersin” talebiyle İstanbul Kadıköy Beşiktaş vapur iskelesi önünde bir araya geldi. İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri, ortak yaptığı açıklamaya Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. “Bu yasa çıkacak bu şiddet duracak” pankartının açıldığı açıklamada “Ölmemizi mi bekliyorsunuz”, “Sağlıkta şiddet sona ersin”  yazılı ve uğradıkları şiddet sonucu yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının resimlerinin olduğu dövizler taşındı.
 
‘İyi hekimlik yapmak istiyoruz’
 
Yaşamını yitiren sağlık çalışanları anısına yapılan saygı duruşunun ardından ilk olarak söz alan İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, hekimler olarak iyi hekimlik yapmak istediklerini, ancak sağlıkta şiddete tahammüllerinin kalmadığını söyledi. İyi hekimliğin adalet ve güvenin olduğu ortamlarda olduğunu sözlerine ekleyen Pınar, “Sağlıkta dönüşümle birlikte 15 yıldır mesleğimiz iktidar tarafından yok edilmektedir. Sağlıkta ticarileşme şiddeti de artırıyor” dedi. Şiddet yasasının çıkması tek başına yeterli olmadığını dile getiren Pınar, “En fazla günde 30 hastaya bakılması ve gerekli sürelerin sağlanması, gerekli yeni personel desteğinin sağlanması, çalıştığımız ortamların güvenli olmasını istiyoruz. Bu yasa çıkana kadar sesimizi her yerde yükselteceğiz”  şeklinde konuştu.
 
‘Ülkeyi yönetenler sözlerine dikkat etmeli’
 
Ardından söz alan İstanbul Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cem Solmaz,  sadece sağlıkta şiddete karşı olmadıklarını, bilgi, kültüre, doğaya, kadına yönelik şiddete, siyasi şiddete ve ekonomik şiddete de  karşı olduklarını ifade etti.
 
TTB’nin talebi ile Sağlıkta şiddet yasasının çıkması için meclis komisyonu kurulduğunu hatırlatan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, TTB’nin komisyona bir rapor sunduğunu raporda sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının yeniden düzenlenmesi, sağlıkta şiddet yasasının çıkarması, ülkeyi yönetenlerin sözlerine dikkat etmesi gerektiği raporda belirtildiğini ancak 6 yıl önce yayınlanan bu rapora rağmen yasanın mecliste tasarı olarak hala beklediğini ifade etti.
 
‘Ülkede şiddet rüzgarları eser’
 
Son olarak söz alan İstanbul Veterinerler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Bozkurt, toplumda şiddet ortamının yaşandığı bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Bir toplumda adalet ve vicdan ortadan kaldırılıyorsa ülkede şiddet rüzgarları eser. Sadece insana ve hayvana değil her türlü şiddete karşı durmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından açıklama “Sağlıkta şiddete hayır” sloganları eşliğinde son buldu.