MKGP’den gazetecileri hedef alan Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü’ne tepki

  • 20:14 17 Ocak 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - MGKP, 3 uzman çavuşun bir kadına tecavüz ederek fiziksel şiddet uyguladığı ve tecavüze maruz bırakılan kadının hastanede tedavi altında olduğu iddialarını araştıran gazetecileri hedef alan Tunceli İl Sağlık Müdürlüğüne ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, gazeteciler hedef gösterilerek hedef şaşırtılmak isteniyor dendi.
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ( MGKP) yaptığı yazılı açıklama ile 3 uzman çavuşun bir kadına tecavüz ederek fiziksel şiddet uyguladığı ve tecavüze maruz bırakılan kadının hastanede tedavi altında olduğu iddialarını araştıran gazetecileri hedef alan Tunceli İl Sağlık Müdürlüğünü kınadı. Açıklamada, son zamanlarda olayların üstü örtülmek için gazeteciler hedef alındığını belirterek, Tunceli İl Sağlık Müdürlüğünü gazetecilerden özür dilemeye çağırdı.
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
 
“Kadın özgürlük mücadelesi açısından tarihi yere sahip kentlerin başında gelen Dersim, günlerdir kaybolan Gülistan Doku ve Pertek ilçesinde çocuklara yönelik cinsel istismarla gündemde iken sosyal medya da yeni bir iddia yer aldı. İddiaya göre 3 uzman çavuşun bir kadına tecavüz ederek fiziksel şiddet uyguladığı ve tecavüze maruz bırakılan kadının hastanede tedavi altında olduğu ifade edildi. Sosyal medyada yer alan iddiaları araştıran gazeteci ve basın organları iddialar üzerine edindikleri bilgileri kamuoyunu aydınlatmak amaçlı yaptıkları haberlerle paylaşmıştır. Konuya ilişkin haberlerin basın organlarında yer alması üzerine kendi resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapan Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü iddiaları yalanlayarak, gazetecileri ve basın organlarını hedef göstermiştir.
 
Gazeteciler mesleklerinin gereğini yerine getirerek, konuya dair yaptıkları araştırma ve edindikleri bilgileri kamuoyunu aydınlatmak, konunun araştırılmasını sağlamak ve gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla iddia boyutuyla haberleştirmişlerdir. Günümüzde olayların üzeri örtülmek için gazeteciler hedef alınmaktadır. Bu haber yapma, alma ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbe olmaktadır.
 
İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklamada huzur kenti olarak tanımladığı Dersim’de günlerdir halk sokaklardadır. Çalışma yürüttüğü kentte yaşananlara bu kadar yabancı kalan bir kurumun gazetecileri hedef göstererek gerçek gündemi görmezden gelmesi, bu yapılanlar karşısında İl Sağlık Müdürlüğü kimleri korumaya çalışıyor sorusunu akıllara getirmektedir.
 
Bizler Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak gazetecileri hedef gösteren İl Sağlık Müdürlüğü’nü kınıyor ve açıklamayı geri çekip gazetecilerden özür dilemesini bekliyoruz. Bizler gazeteciyiz ve her yerde mesleğimizin gereği olan hakikati ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapacağız.”