Silopi’de kadınlar sordu: Gülistan Doku nerede?

  • 13:35 18 Ocak 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak HDP Kadın Meclisi ve TJA öncülüğünde, 14 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’ya ilişkin yapılan açıklamada, “Gülistan Doku nerede? Şüpheliler için neden gerekenler yapılmıyor?” diye soruldu.
 
Şırnak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde, Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’ya ilişkin Silopi HDP ilçe binasından basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya kadın meclisi üyeleri, HDP Silopi-Cizre ilçe yönetimleri ile çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Gülistan Doku Nerede Pankartı” açıldı. Açıklamayı HDP Kadın Meclisi adına Besê Ceviz okudu.
 
‘Halkın bilgilendirilmemesi çalışma yapılmadığının göstergesidir’
 
Dersimde 14 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun hala bulunamadığını vurgulayan Besê, 5 Ocak’ta kaybolan ve 6 Ocak’ta ailesi tarafından kayıp ilanı verilen Gülistan Doku’nun nerede olduğunu sordu. Besê, “14 gündür kayıp olan Gülistan Doku’nun bulunamaması ve arama çalışmalarına ilişkin içişleri Bakanlığı ve Dersim Valiliği tarafından halkı tatmin edici bir açıklamanın yapılmayışı ciddi bir çalışmanın yapılmadığının göstergesidir. Özel güvenlik politikalarıyla yürütülen kişi başına düşen polis sayısının şaşırtacak düzeyde olduğu Dersim gibi bir kentte 7-8 km’lik bir alanda kaybolan birinin bulunmaması akla mantığa sığmamaktadır. Bununla birlikte kamuoyuyla paylaşılan basında çokça yer edinen erkek arkadaşı olduğu iddia edilen tarafa dair şüpheler olmasına rağmen tedbiren dahi olsa herhangi bir işlem yapılmamış göz göre göre ülkeyi terk etmesine müsaade edilmiştir. Soruyoruz Dersim’de neler oluyor? Bir an önce toplumun vicdanını yaralayan ve toplumu kutuplaştırmaya vesile olan tüm bu politikalardan vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi.
 
‘Kişi ve kişilerin cezalandırılmasını istiyoruz’
 
Dersim’de 3 uzman çavuşun bir kadına cinsel saldırıda bulunması iddialarına dikkat çeken Besê, “Gülistan Doku’nun kaybolduğu süreçte 3 uzman çavuş tarafından cinsel saldırıda bulunulduğu iddia edilen bir diğer kadının yaşadıklarını bir an önce aydınlatılması gerekmektedir. Öte yandan saldırıyı yapan, bu saldırının üzerini örtbas etmeye çalışan kişi ve kişilerin cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Besê, son olarak şunları söyledi: “Bir kadın daha eksilmeyeceğiz şiarlarıyla yol aldığımız kadın mücadelesinde, Gülistan Doku bulunana  kadar yılmadan yorulmadan sormaya devam edeceğiz. Dersim’de neler oluyor? Gülistan doku nerede?”
 
 Açıklama alkışlarla son buldu.