Kayıp yakınları Gülistan Doku’nun akıbetini sordu

  • 14:35 18 Ocak 2020
  • Güncel
 
 
DİYARBAKIR- İHD ve kayıp yakınları 571’inci haftada kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için derinlikli bir soruşturmanın yapılmadığını belirterek, valiliğin yasak kararıyla kara tablonun üstünün örtülmek istendiğini söyledi. 
 
Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, her hafta dernek binalarının önünde düzenlenen “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 571’incisini gerçekleştirdi. Kayıplara ait fotoğrafların taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun,  kayıpların faillerine cezasızlık politikasının uygulandığını belirterek, hakikatlerle yüzleşmekten korkunun toplumsal uzlaşıyı, barışı engellediğini vurguladı. 
 
13 yıl boyunca şekli yargılama
 
Abdullah, gerçek bir hesaplaşma ve adalet sağlanıncaya kadar annelerle birlikte mücadele edeceklerini kaydetti. Diyarbakır’da kutlanan 2017 Newroz’una katılırken polislerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Kemal Kurkut’u anımsatan Abdullah, geçen hafta görülen duruşmada kameralar önünde katledilen Kemal Kurkut’un dosyasına müdahale edildiğini gördüklerini ifade etti. Faillerin kolluk görevlileri olduğu olaylarda cezasızlık politikasının işletildiğini dile getiren Abdullah, yargı birimlerinin, kamu görevlilerini korumak adına ne kadar talepkar olduklarını gözler önüne serdiğini kaydetti.
 
‘Gülistan Doku için etkin araştırma yapılmıyor’
 
Dersimde 13 gündür kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için derinlikli bir araştırma ve soruşturmanın yapılmadığının altını çizen Abdullah, Dersim’de son dönemde yaşanan olayların takipçisi olacaklarını dile getirdi.
 
Siyasi saiklerle cezalandırma
 
Faillerin kolluk görevlisi olduğu olaylarda yargının cezasızlık politikasını işlettiğini ancak söz konusu insan hakları savunucuları, gazeteciler, siyasetçiler olunca yargılama adı altında cezalandırmalara başvurulduğunu vurgulayan Abdullah, tutuklu yargılanan Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz’ın siyasi saiklerle yargılanmasından derhal vazgeçilmesini ve adil bir yargılanmanın yapılmasını istedi.
 
Ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Hasan Yalçın, 26 Şubat 1994 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde infaz edilen Mehmet Zeki Yılmaz’ın hikayesini okudu. 
 
Yapılan konuşmaların ardından açıklama kaybettirilenler anısına yapılan 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.