Katledilen Safiye Karakoç’un davası 10 Mart’a ertelendi

  • 16:54 21 Ocak 2020
  • Güncel
İZMİR - Ayrıldığı eşinin yeğeni Abdullah Karakoç tarafından katledilen Safiye Karakoç’un davası 10 Mart’a ertelendi. 
 
Ayrıldığı eşinin ailesi tarafından 10 Mayıs 2017’de katledilen Safiye Karakoç’un 14’üncü duruşması bugün İzmir 11.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Karakaş, Hüseyin Karakaş, Abdullah Karakoç ve sanık avukatları hazır bulundu. Mahkemeye, müdahil olarak İzmir Baro Başkanlığı vekili Avukat Efsun Batur ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili Avukat Gizem Keleş, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Hilal Susuz katıldı. 
 
İzmir'de eşinin ailesi tarafından iki yıl önce katledilen Safiye’nin duruşmasında tutuklu sanık Mehmet Karakaş’ın avukatı Hasan Erdoğan ve diğer sanıklar Abdullah ve Ünal Karakaş’ı avukatı Zeynel Değirmenci, daha önceki duruşmalarda olduğu gibi "Ülkede kadın cinayetlerinin artması nedeniyle oluşan toplumsal baskının mahkemeye yansımasından kaygı duyuyoruz" diyerek, tahliye talep ettiler. 
 
İzmir Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yaşar Göynük 14’üncü Duruşmada mütalaa verdi. Savcının verdiği mütalaasında sanıklardan Hüseyin Karakaş’ın suçu işlemiş olmasına dair yeterli delil bulunmamasından dolayı beraat istenirken, sanık Abdullah ve Mehmet Karakaş’ın tutukluluklarının devamını ve sanıkların “tasarlayarak adam öldürmek” suçuyla cezalandırılmalarını talep etti.  
 
Savcı mütalaasına İzmir Baro Başkanlığı vekili Avukat Efsun Batur ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili Avukat Gizem Keleş ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Hilal Susuz destek verdiklerini ifade ettiler. 
 
Savcı mütalaasının ardından söz alan sanık avukatları, “İddia makamının Türkiye’deki kadın cinayetlerinin artması nedeniyle oluşan toplumsal baskıdan etkilendiği görüyoruz. Umarız mahkeme heyeti bu durumdan etkilenmeden karar verir” dediler. Tutuklu sanıkların beraatlarını talep eden sanık avukatları, mütalaaya ilişkin hazırlanmak için ek süre istediler. 
 
Sanıklar tutuklu yargılanmaya devam edecek
 
Mahkeme 15. duruşmayı 10 Mart’a ertelerken, aynı zamanda bu duruşmanın davanın karar duruşması olacağını belirtti. Ünal Karakaş ve Sadiye Baran’ın haklarında yakalama kararını bozmayan mahkeme, sanık Abdullah ve Mehmet Karakaş’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. 
 
‘Bu katliamı planlayan bir sürü ortak var’
 
Duruşma sonrasında konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Hilal Susuz, Safiye Karakoç’un aile kararıyla kaltedildiğini söyledi. Safiye'nin cenazesini kadınların kaldırdığını hatırlatan Hilal, davayı başından beri takip ettiklerini belirterek; “Bu davada Safiye’yi kasten öldüren kişilerin cezalandırılacak. 10 Mart’ta görülecek olan karar duruşması olacak ama arananlardan biri azmettirici olarak yargılanmaya devam edecek. Bu katliamı planlayan bir sürü ortak var ve hepsinin cezalandırılmasını sağlayana kadar davanın peşini bırakmayacağız” dedi.