SETA fişlemesi: Çok sayıda gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi

  • 09:51 24 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Gazetecileri fişleyen SETA’nın hakim olduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, çok sayıda Evrensel çalışanının aralarında bulunduğu gazetecilerin sarı basın kartını iptal etti. 
 
Evrensel gazetesi çalışanlarının sarı basın kartları iptal edildi. Basın Kartları Komisyonunun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmasından sonra uzun zamandır yenileme başvurusu yapmış olan gazetecilere “bekleniyor” denilen sarı basın kartları, şimdi iptal edildi. Ankara’dan sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonu’nda görev yapmış olan Sultan Özer ve sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun ile Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan ile çeşitli departmanlarda görev yapan 14 gazete çalışanının sarı basın kartları iptal edildi. 
 
‘İptal gerekçesi öğrenilemedi’
 
Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Evrensel Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş da basın kartı iptal edilenler arasında. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının "Basın Kartı Sorgulama" bölümüne baktıklarında kartlarının karşısında "iptal edildi" ifadesini gören gazeteciler, önceki gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Destek Hattı’nı aradı. Ancak gün boyu telefona yanıt veren olmadığı için kartların iptal gerekçeleri de öğrenilemedi.
 
Basın kartının yenilenmesi için başvuru yapmış olan ve uzun süredir bekleyen pek çok başka gazetecinin de basın kartlarının iptal edildiği öğrenilirken basın kartı iptal edilen gazeteci sayısının kaç olduğu da henüz bilinmiyor.