Deprem bölgesine giden sağlık emekçileri tespitlerini paylaştı

  • 16:19 25 Ocak 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR -  Elazığ depreminin ardından bölgeye giden SES, TTB ve Diyarbakır  Tabip Odası, yaptıkları incelemeleri ve tespitleri kamuoyuyla paylaştı.  
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi,  Diyarbakır Tabip Odası ve TTB merkez konseyinden oluşan heyet, Elazığ’da yaşanan depremin ardından incelemelerde bulundu. Heyetin yaptığı incelemeler kamuoyuyla paylaşıldı. İncelemler şu şekilde: 
 
“* 24 Ocak tarihinde Elazığ - Sivrice merkezli yaşanan şiddetli deprem sonrasında, Gezinde yıkılan 5 katlı bina enkazında 1 kişinin akşam olay anında hayatının kaybettiği, 2 kişinin ertesi sabah enkaz altından yaralı olarak çıkarıldığı 1 kişinin de hala enkaz altında olduğu öğrenildi. 
 
* Sivrice’ye bağlı Kabala köyü ve civarında 3 kişinin hayatını kaybettiği, Sivrice merkezde bir can kaybının yaşanmadığı görüldü. 
 
* Gezin'de ve Sivrice'de yapılan inceleme ve görüşmelerden sonra; Elazığ Merkez'de Hastanelere kaldırılan sayısı 1031, bunlardan 382 kişinin yaralı olduğu, 122 kişi serviste takip edildiği, 8 kişinin opere edildiği 34 kişinin yoğun bakımda tedavilerinin devam ettiği belirtildi. Şu anda durumu kritik yaralının bulunmadığı, 4 kişinin Malatya, 18 kişinin Elazığ'da olmak üzere en az 22 kişinin hayatını kaybettiği tepit edilmiştir.”
 
Heyet tespitlerini ise şu şekilde sıraladı: 
 
“* Şu anda başta İstanbul olmak üzere çevre illerden çok sayıda AFAD, Umke ve sağlık ekibi bölgede çalışmaktadır. Şu anda herhangi bir hekim ya da sağlık çalışanı gereksinimi yoktur.
 
* Deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarına yaşanılan travma nedeniyle izin verilmeli, yerlerine ikame edecek dağılım ekipleri görevlendirilmelidir. 
 
* Hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında tespit edebildiğimiz herhangi bir hasar yoktur.
 
* Sağlık gereksinimlerin karşılanması noktasında şu anda tespit ettiğimiz herhangi bir eksiklik yaşanmamaktadır, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.
 
* Yaşanan şiddetli deprem nedeniyle yurttaşların halen sokakta yaşadıkları, tedirgin oldukları korku nedeniyle evlerine girmedikleri gözlemlendi. Bu nedenle binalardaki hasar tespit çalışmaları bir an önce başlanmalı, olası artçı depremler nedeniyle yaşanılabilecek olumsuzlukların önüne geçilmelidir.
 
* Başta köylerde olmak üzere şu anda dışarda olan yurttaşlara mevsim şartlarına uygun çadır dağıtımı yapılmalıdır.
 
* Tüm süreç boyunca kamuoyuna doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Teyitsiz bilgilendirmelerden kaçınılmalıdır.
 
* Sağlık ekiplerinde yığılma var sonraki günlerde nöbetleşmede sıkıntı olabilir.
 
* Elazığ merkezde 5, Gezin'de 1 bina yıkılmış durumda, Elazığ ve Malatya köylerinde çok sayıda zarar gören ve yıkılan evler  bulunmaktadır.
 
* Elazığda çıkan yangın doğalgaz patlamasından kaynaklıdır.”