Haber-Sen kadın katliamlarına dikkat çekti

  • 19:45 16 Şubat 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Hükümetin kadın katliamlarına ortak olduğunu belirten Haber-Sen, “Kadınlar olarak yetkili kurumlara görevlerini hatırlatıyor ve gerekli adımları atmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.
 
Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) artarak devam eden kadın katliamlarına karşı sendikalarının 4 No’lu Şubesinde basın açıklaması düzenledi. “Jin jiyan azadî (Kadın yaşam özgürlük)” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya, KESK İstanbul Kadın Meclisi üyeleri ile çok sayıda basın emekçisi katıldı. Açıklamayı Haber- Sen 4 No’lu Kadın Sekreteri Bircan Dağ okudu.
 
‘Hükümet kadın katliamlarının ortağı’
 
“Artık yeter” diyerek konuşmasına başlayan Bircan, artarak devam eden kadın katliamlarına dikkat çekti. Devlet kurumlarının kadın kırımına sessiz kaldığını ve kadın kurumlarının kapılarına kilit vurularak katliamlara önleyici ve koruyucu etmenlerin ortadan kaldırdığını söyleyen Bircan, hükümetin kadın katliamı suçuna ortak olduğunu kaydetti. Bircan, “Eril, cinsiyetçi, feodal zihniyetlerin devlet kurumları üzerinden güç bulduğu; haksız tahrik, iyi hal indirimi gibi mahkeme kararları ile kadın katliamlarının meşrulaştırmaya  çalıştığı  görülüyor. ‘Aile’nin kutsallaştırılarak kadının aile içine hapseden toplumsal, sosyal ve kamusal alandan soyutlayan yaklaşımları kabul etmiyoruz. Türkiye’de Aralık 2019 yılı verilerine göre 478 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Maalesef 2020 yılında da her gün kadın katliamlarının hız kesmeden devam ettiğine şahit oluyoruz. Kadınlar olarak yetkili kurumlara görevlerini hatırlatıyor ve gerekli adımları atmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.
 
‘Gülistan Doku nerede?’
 
Kadınların öz savunmalarını örgütlemeleri gerektiğini vurgulayan Bircan, kimi kadın katliamlarını anımsatarak, “Gülistan Doku’nun kaybolmasından bu yana 42 gün geçmiş olmasına rağmen hala bulunamamıştır. Olayla ilgili şüphelerin aydınlatılması için mecliste verilen önergenin ret edilmesi devlet yetkililerinin gerekeni yapmadığını ortaya koymaktadır. Tüm bu kadınlar sadece son süreçte basına yansıyanları. Daha binlerce kadın bu tehlikelerle baş başa bırakılmak isteniyor. Suni gündemler yaratılarak yaşamın en büyük sorunu olan kadın katliamları ört pas edilmek isteniyor. Soruyoruz. Gülistan Doku nerede? Kimler koruyor? Derhal bulunsun, sorumlular cezalandırılsın ” ifadelerini kullandı.
 
‘8 Mart’a giderken…’
 
Bircan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne az bir süre kala 2’nci olağan kongrelerini gerçekleştirdiklerini belirterek, kongrede aldıkları kararları paylaştı. Bircan, “8 Mart’a giderken erkek egemen zihniyeti, bu zihniyetin kapitalizm ve muhafazakarlıkla birlikteliğini, kadın katliamlarını tartıştık. Bu tartışmalar sonucunda kongremizde, kadın özgürlüğünün önünde engel olan tüm zihniyetlerle mücadele edeceğimizi, bu konuda atılan İstanbul ve Cedaw gibi sözleşmelerin yaşama geçirilmesini takipçisi olacağımızı belirttik” diye konuştu.
 
Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.