İşkencelere maruz kalan Perisa Seyfi serbest bırakıldı

  • 15:57 24 Şubat 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - İran’da tutuklu bulunan ve gördüğü işkenceler yüzünden açlık grevine başlayan Kürt sanatçı Perisa Seyfi, kefaletle serbest bırakıldı.  
 
Cezaevinde gördüğü işkenceye tepki amacıyla açlık grevine başlayan Kürt sanatçı Perisa Seyfi, kefaletle serbest kaldığı öğrenildi. Ressam ve müzisyen 31 yaşındaki Perisa Seyfi, İran’da protesto gösterilerine katıldığı iddiasıyla 12 Kasım 2019’da gözaltına alınmıştı. Uzun süre İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı’na bağlı birimde gözaltında tutulan Perisa, daha sonra Sine Cezaevi’ne gönderildi. Hem gözaltı hem de tutulduğu cezaevinde işkencelere maruz kalan ve itiraflara zorlanan Perisa, keyfi uygulamaları protesto etmek için açlık grevine girdi. Açlık grevinin 14’üncü gününde durumu ağırlaşan ve kan kusan Perisa, hastaneye kaldırıldı. Perisa, hastanede tam bir tıbbi müdahale yapılmadan tekrar cezaevine gönderildi.
 
Ailesi, Perisa’nın kefalet ile serbest bırakıldığını ve sağlık sorunları yaşadığını aktardı. 
 
İran, insan hakları ihlalleri ile gündemden düşmüyor. Protesto gösterilerine katılıp katılmadığı belli bile olmayan yüzlerce yazar, aydın ve aktivist cezaevinde işkenceye maruz kalmamak için ülkeyi terk ediyor.
 
Kaynak: Independent Türkçe