Dünya koronavirüs tehlikesi altında: Irak’ta bir kişi karantinaya alındı

  • 16:14 24 Şubat 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - İran’da koronavirüs nedeniyle 12 kişi yaşamını yitirirken, komşu  ülke olan  Irak’ta da  bir öğrencide koranavirüs tespit edildi. 
 
İran'da koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor Böylece şu  ana kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 12'yi buldu. Ülke genelinde virüsün bulaştığı  kişi sayısı ise 47 olarak açıklandı.  Virüs İran ile komşu olan ülkeleri de harekete  geçirdi. İran ile en fazla ilişki içinde olan Irak, salgının Irak’a geçmemesi için 20  Şubat’ta İran ile olan sınırını kapatmasına rağmen Necef kentinde İranlı bir  öğrencide yeni tip koronavirüs (kovid-19) vakası görüldü.  
 
Çin'de son durum
 
Virüsün ortaya çıktığı Çin'de ise, son 24 saat içerisinde 150 kişi yaşamını yitirdi,  409 yeni vaka tespit edildi. Böylelikle ülkede genelindeki toplam can kaybı 2 bin  594’e yükseldi. Kesinleşen Kovid-19 vakası da 77 bin 150’yi buldu.
 
Kuzey ve Güney Kore’ye yayıldı
 
Çin’in sınır komşusu Kuzey Kore’de de  380 kişi karantina altına alındı. Karantina  altına alınanların tamamının başka ülkelerin vatandaşları olduğu belirtildi. Karantina  altına alınanlardan çoğunun Pyongyang’da görevli diplomatlar olduğu belirtildi.
 
Virüsün yayıldığı ülkelerden biri olan Güney Kore’de ise şu ana dek 7 kişi yaşamını  yitirdi, virüs 763 kişiye bulaştı. Güney Kore’de 11 ordu mensubunda virüs  görülmesinden sonra yaklaşık 7 bin asker de karantina altına alınmıştı.
 
Türkiye sınırları kapattı
 
Ankara, Koronavirüsü tehdidi nedeniyle İran’a geçişlerin sağlandığı 4 sınır kapısını  kapatma kararı aldı. İran’dan gelen uluslararası uçuşlar da tek taraflı olarak  durduruldu.
 
Kuveyt ve Bahreyn
 
Kuveyt ve Bahreyn, İran’dan dönenler arasında ilk yeni tip Koronavirüs vakalarının  tespit edildiğini açıkladı.
 
Afganistan'ın batısında ilk yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi. En az 10 kişinin  ise koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığı bildirildi. 
 
İtalya’da 2 kişi yaşamını yitirdi
 
İtalya'da yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenenlerin sayısı 79'a  ulaşırken Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki hükümet, vaka sayısının yoğun  olduğu salgın bölgelerinde giriş ve çıkışları sınırlandırma kararı aldı.Ülkede virüs  nedeniyle 2 kişinin da hayatını kaybettiği belirtildi.