Medine Urak: Bu yıl da direnişte olacağız

  • 09:14 27 Şubat 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kadınların bu yıl ki 8 Mart etkinliklerinde aktif bir şekilde alanda olacağını söyleyen TJA aktivisti Medine Urak, “Devletin ve erkeklerin kadınlar üzerinde yürütmeye çalıştığı tüm kirli politikalarını boşa çıkaracağız. 2019 yılında olduğu gibi, bu yıl da kadınlar olarak direnişte olacağız. Bölgede yürütülen tüm özel savaş politikalarını teşhir edeceğiz ve boşa çıkaracağız” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Türkiye ve bölge kentlerinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında çalışmalarına başladı. Birçok kentin 8 Mart planlaması hazırlanırken, bölge startı ise bugün Dersim’de veriliyor. Üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolması ve son süreçte cinsel istismar olaylarının gündem olması nedeniyle etkinliklerin start yeri Dersim olarak seçildi. Güçlü bir katılım ile 8 Mart mitinglerine gitmeye hazırlanan kadınların bu yıl ki 8 Mart ana gündemi ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecrit. Yine bunun yanında kadın katliamları, fuhuş, asimilasyon ve özel savaş politikaları dikkat çekilecek olan konular arasında. TJA aktivisti Medine Urak, kadınların gündemini ve özel savaş politikalarını ele alarak, 8 Mart’a katılım çağrısı yaptı.
 
‘Açlık grevi direnişi 8 Mart alanlarında sahiplenilmişti’
 
2019’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve cezaevlerindeki kadınların da öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemlerini hatırlatan Medine, açlık grevlerinde kadınların önemli rol aldığını vurguladı. Medine, “Açlık grevi eylemlerinde 8 Mart coşkusu hem bir üzüntü hem de büyük bir moral ile yürütüldü. 8 Mart’ta da ‘Leyla Güven’in talebi bütün kadınların talebidir’ şiarıyla yürütüldü. 8 Mart, açlık grevleri ve seçim çalışmaları iç içe yürütüldü. Leyla Güven’in direnişi kadınlar üzerinde müthiş bir etki yaratmıştı ve bu tarihi direniş her haliyle sokaklara, alanlara yansıdı. 8 Mart’ın temel mesajı açlık grevleri ve tecridin kaldırılması olmuştu. Bu coşku, direniş ve kararlılık kendini 21 Mart Newroz’unda da gösterdi. Newroz’da tüm kitle açlık grevi direnişinde yaşamını yitirenleri sahiplendi” dedi. 
 
‘Dersim kuşatma altında’
 
Bu yıl da 8 Mart’ta alanları doldurmayı hedeflediklerine işaret eden Medine, TJA olarak aktif bir 8 Mart süreci geçirmeyi planladıklarını belirtti. Medine, özel savaş politikalarının devreye konulduğu Dersim’de start vereceklerini aktararak, “Devletin Dersim özgününde her zaman kirli politikaları olmuştur. Yapısını, birlikteliğini bozma ve asimilasyon politikaları ile her zaman Dersim’i hedef almışlardır. Kayyım sürecinden sonra özellikle, Dersim kent merkezi dahil dört bir yanı kuşatmaya alındı. Dersim’e gittiğinizde kendinizi bir askeriye alanında hissediyorsunuz ve genç kadınlara yöneliyorlar. Genç kadınlar üzerinden tüm asimilasyon ve cinsiyetçi politikalarını hayata geçirmeyi amaçlıyorlar. Keza Gülistan Doku örneği var karşımızda. Genç Kürt bir kadın ve bir polis çocuğuyla ilişkisi olduğu bir dönemde birden bire ortadan kayboldu” diye vurguladı.
 
‘Barış yollarını açabilecek tek kişi Sayın Öcalan’dır’
 
Yaşanılan hiçbir şeyin tesadüf olmadığını dile getiren Medine, 15 Şubat komplosunu da dikkat çekti. Abdullah Öcalan üzerinde devam eden ağırlaştırılmış tecridin savaş politikalarını derinleştirdiğini ifade eden Medine, “Tecrit devam ettiği sürece savaş sonlanmayacaktır. Bu ülkede savaşı durduracak ve barış yollarını açacak tek kişi Sayın Öcalan’dır. Türkiye halkları bunu bilmelidir. Görüşmeler kesildiğinden bu yana krizler bitmiyor. Kadınlar olarak bu krizlerden en çok etkilenenler de bizleriz ve bu nedenle en çok da bizler tecride karşı alanlardayız, sokaklardayız, siyasetteyiz” ifadelerini kullandı.
 
‘Özel savaş politikalarını teşhir edeceğiz, boşa düşüreceğiz’
 
Kadın katliamları, tecrit, ekonomik kriz, savaş politikaları, fuhuş ve uyuşturucuya karşı kadınlar olarak mücadele edeceklerinin altını çizen Medine, TJA olarak her yerde kadınları örgütleyecekleri ve bilinçlendirecekleri çalışmaları sürdüreceklerini söyledi. Medine, “Kendini tanımayan, kendini bilmeyen, gücünü görmeyen tek bir kadın dahi kalmayacak. Devletin kadınlar üzerindeki tüm kirli politikalarını boşa düşürmek için elimizden geleni yapacağız. 2019 yılında olduğu gibi, bu yıl da kadınlar olarak direnişte olacağız. Bölgede yürütülen tüm özel savaş politikalarını teşhir edeceğiz ve boşa çıkaracağız. 8 Mart’ta alanları rengimizle, sesimizle, coşkumuzla dolduracağız. Tüm kadınlar 8 Mart’ta alanlarda olmalı ve çalışmalarda yer almalıdır. Tüm kirli politikalara ‘dur’ demeliyiz” diye konuştu.