YKS ertelendi: 24-25 Temmuz’da yapılacak

  • 13:25 26 Mart 2020
  • Güncel
ANKARA - YÖK Başkanı Yekta Saraç, bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağını açıkladı. Ayrıca  YKS’nin de  25-26 Temmuz tarihlerine ertelendiğini duyurdu. 
 
Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı  Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde 17 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında şubat-haziran arasını kapsayan bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağını açıkladı. Yekta,  bu kararı, "Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkânlarıyla sürdürmeye karar verdik. Yani bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır" diyerek duyurdu.
 
Üniversitelerin, uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkânları altında sunamayacakları programları, dersleri ve uygulamalı dersleri yaz aylarında belirledikleri takvim içinde tamamlayacaklarını açıklayan Yekta "Bu program ve dersler için bahar dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz" dedi.
 
"Yaşadığımız bu olağanüstü günlerde örgün öğretime ara vermek zorundayız bu süreçte dijital ortamlarda sizler için sonuna kadar istifade etmek istiyoruz" diyen Yekta, "Yaz okulunun bitiş tarihleri göz önünde tutularak önümüzdeki yıl eğitim-öğretim takvimini de belirleyeceğiz. Bu hususta da geçmiş yıllarda sıra dışı durumlarda gerçekleştirdiğimiz uygulamalar ışığı altında bu konuyu rahatlıkla yönetebileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.
 
YÖK Başkanı, YKS'nin de 25-26 Temmuz tarihlerine ertelendiğini duyurdu.