HDP İzmir İl Örgütünden koronavirüs açıklaması

  • 13:21 30 Mart 2020
  • Güncel

İZMİR- HDP İzmir İl Örgütü yaptığı yazılı basın açıklaması ile halkın ihtiyaçlarının karşılanarak 15 gün sokağa çıkma yasağı dahil her türlü önlemin alınması çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü adına Eşbaşkanlar Besriye Tekgür ve Kadir Baydur yayınladığı yazılı basın açıklamasında İzmir’de koronavirüs salgınından etkilenenlerin rakamlarının Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmadığı için bilinmediğini belirterek, “Siyasal iktidarı, halkın taleplerine karşı duyarlı olmaya ve bir an önce virüs salgınının önlenmesi için en az 15 gün sokağa çıkma yasağı dahil, bütün çalışanların ücretli izinli sayılmaları ve bu süre içinde halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması vb. önlemler almaya çağırıyoruz” dedi.

‘İktidarın önceliği kayyım değil halk sağlığı olmalıdır’ 

Koronavirüs salgınında bugüne dek Türkiye’de 9217 vaka 132 ölüm görüldüğü belirtilen açıklamada İzmir’de kaç kişinin virüsü taşıdığı, yapılan testlerden kaçının pozitif çıktığını ve kaç kişinin yaşamını yitirdiğinin Sağlık Bakanlığı tarafından bilgi akışı olmadığı için bilinemediği belirtildi. Açıklamada “Bugüne kadar ne yazık ki toplumun sağlığı ve talepleri siyasal iktidar için öncelikli bir durum olmadı. Onların önceliği halkın seçtiği belediyelere kayyım atamak ve siyasi tutsakları içerde tutacak düzenlemeler. Salgının yayılımı karşısında en az ekonomik zararla atlatmanın hesabı yapılmakta. Toplumsal muhalefet baskı altında tutularak durum bir şekilde geçiştirilmeye çalışılmaktadır” sözleri yer aldı.

‘Toplum kendi kaderiyle baş başa’

Topluma ‘evde kal’ çağrısı yapılırken, çalışmak zorunda olan işçilerin evde kalan toplum kesimiyle zorunlu olarak temas ettiği ifade edilen açıklamada, “Tespit edilmemiş ve hafif vakalar, salgının diğer risk altındaki toplum kesimine virüsü yaymaya devam ediyor. Tanı testi yaygınlaştırılıp toplum taranmadığı için de hastalığın toplumdaki gerçek dağılımı bilinmiyor. ‘Herkes kendi olağanüstü halini ilan etmelidir’ diyen Sağlık Bakanının ifadesi gerçeğin sadece bir kısmını gösteriyor. Toplumun açıkça kendi kaderine terk edildiğini ve adeta virüsle baş başa bırakıldığını görüyoruz” denildi.

‘Ayrım yapılmaksızın herkes için bütün imkanlar seferber edilmeli’ 

Toplum sağlığını her şeyin üstünde gören bir bakış açısıyla hiçbir siyasi çıkar ve ekonomik yarar gözetilmeksizin bütün imkanlarının salgının önlenmesi için seferber edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Koronavirüsü karşısında her türlü örgütsel ve toplumsal seferberliğimizi ortaya koyarak halklarımızla dayanışma içerisinde bulunma çabamızı sürdürüyoruz. Bu süreci daha az kayıpla atlatabilmenin yolu başta yerel yönetimler olmak üzere siyasi partiler, meslek örgütleri, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri ile ortak hareket etmekten geçmektedir. Ancak siyasi iktidar bu zorlu süreci illerde Valiler eliyle yürütmeyi tercih etmiştir. Bir an önce bu tutumdan vazgeçmelidir. Aksi durumda iktidar bu sorumluluğun altında kalacaktır.”

‘Halkın ihtiyaçları karşılanarak 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli’

İzmir halkına evlerinden çıkılmama çağrısı yapılan açıklamada, “Siyasal iktidarı halkın taleplerine karşı duyarlı olmaya ve bir an önce virüs salgınının önlenmesi için en az 15 gün sokağa çıkma yasağı dahil, bütün çalışanların ücretli izinli sayılmaları ve bu süre içinde halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması vb. önlemler almaya çağırıyoruz” diye vurgulandı.