‘Boyun eğmediğimiz erkeklerin hastalıklı davranışlarının kurbanı olamayız'

  • 16:15 31 Mart 2020
  • Güncel
MERSİN-Tarsus ilçesinde kendisini tehdit eden erkeğin marketini yakarak özsavunmasını kullanan A.Y.T., “Biz kadınız ve dimdik ayakta durup boyun eğmediğimiz erkeklerin hastalıklı davranışlarının kurbanı olamayız” diyerek tüm kadınları ortak mücadeleye davet etti.
 
Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 Mart 2020 tarihinde, A.Y.T.(24) adlı kadın iki yıldır evlilik teklifin reddettiği için iki yıldır kendisini tehdit eden erkeğin marketini özsavunma hakkını kullanarak ateşe verdi. Gözaltına alındıktan sonra Yerel basında ‘Terk edilen kız veya Aşk intikamı’ şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen A.Y.T., “Terk edilen kız veya aşk intikamı için marketi yakan kız değilim. Evlilik tekliflerini reddettiğim kişi tarafından yaklaşık 2 yıldır tehdit ve psikolojik baskı altında maddi manevi her türlü zarar gören kızım” diyerek duruma tepki gösterdi.
 
A.Y.T.’nin yaşadıklarını anlatmak için yaptığı açıklama şu şekilde:
 
“Hakkımda çıkan haberlere açıklık getirmek istiyorum. Terk edilen kız veya aşk intikamı için marketi yakan kız değilim. Evlilik tekliflerini reddettiğim kişi tarafından yaklaşık 2 yıldır tehdit ve psikolojik baskı altında maddi manevi her türlü zarar gören kızım. 
 
Bu kişiyi hayatımda istemeyip sürekli reddettiğim için tehdit altında kaldım, bana ‘seni rezil edeceğim, seni öyle zan altında bırakacağım ki etrafında kimse kalmayacak’ diyerek aileme ve bana psikolojik baskı kurup zan altında bırakmaya çalıştı. Tehditleri ile taciz etmeye başladı.
 
Uzun zamandır aile, eğitim ve sosyal hayatım sarsılmış durumda. Arkadaşı ile birlikte benden bir miktar borç para alıp,  bu parayı onunla evlenirsem geri vereceklerini söyleyerek beni kandırdılar.
 
Aileme ve yakın çevreme rahatsızlık verdi
 
Bunu da göz ardı edince adıma 50 den fazla sahte sosyal medya hesabı açarak toplumda rencide edecek paylaşımlarla, iftira ve zan altında bırakmaya yönelik şantaj girişimlerinde bulunup,  aileme ve yakın çevreme rahatsızlık vermeye başladı.
 
Ailemi de tehdit altına alarak her gün arama ve mesajlarıyla rahatsız etmeye başladığı süreçte, kendisinden şikayetçi olmak için adliye de bulunduğum esnada şikayet etmemem için bana engel olmaya çalışıp, darp ettiler. Bununla birlikte koruma kararı aldım.  
 
Koruma kararı aldım
 
16 Ocak 2020 tarihinde şahsa yönelik, oturduğum eve ve iş yerimize 6 ay süreyle yaklaşamayacağına dair mahkemeden aldığım koruma kararını uzatarak, çağrı üzerine koruma ve tedbir kararı da aldım. 
 
Tüm koruma ve tedbir kararlarımın olmasına rağmen bu kararları çok kez ihlal edip, canıma kast etme girişimlerinde bulundu.Benim ve yakınlarımın evine 3 defa silahlı saldırı düzenlendi, arabamız yakıldı,  iş yerimize silahlı saldırı düzenlendi. Bunlara rağmen hiçbir zaman boyun eğmeyip, dimdik durdum ve görmezden geldim.19 Mart gecesi önce erkek arkadaşımın evinin önünde 5-6 el ateş edilerek ailesine korku verilip, içeride amcam abim ve kuzenlerim olduğu iş yerimize silahlı saldırı düzenlendi.
 
Sabah bu haberi almamla birlikte öfkemi kontrol edemedim ve ardı ardına yaşadıklarımdan dolayı böyle bir olay gerçekleştirdim. Bugüne kadar uğradığımız maddi manevi bunca zararın herkes tarafından bilinmesini,  yaşadığımız tehdit ve psikolojik baskının sona ermesini, birimizin canı yanmadan gereğinin yapılmasını istiyorum.
 
Özgürce hareket etmek hakkımız
 
Biz kadınız ve dimdik ayakta durup boyun eğmediğimiz erkeklerin hastalıklı davranışlarının kurbanı olamayız. Kadına şiddet ve tacizlerin hızla artığı bu dönemde bir cahile kurban olmadan, acaba başıma bir şey gelecek mi diye düşünmeden tüm özgürlüğümüzle hareket etmek benim ve diğer tüm kadınların hakkıdır.
 
Maruz kaldığımız bu davranışların ölümle sonuçlanmaması için, yaptığım bu girişimin asıl sebeplerinin herkesçe bilinmesini, kadına, kadın haklarına ve özgürlüğüne önem ve özen gösterilmesini, gereken incelemelerin yapılarak yaptığım şikayetlerin, sunduğum delillerin göz önünde tutulup bana ve diğer kadınlara verilen bu zararların karşılıksız kalmamasını diliyorum.
 
Birlikte mücadeleye davet ediyorum
 
Biz güçlü kadınları, kadına şiddetin karşısında, tüm kadın dayanışma birlikleri ve kadın hakları derneklerinin destekleri ile haklarımız ve hayatlarımız için mücadele etmeye, hiçbir suçun cezasız kalmamasına, hiçbir cezanın indiriminin dahi olmaması adına hep birlikte mücadele etmeye davet ediyorum.”