HDP Muğla İl Örgütü: İşsiz kalan inşaat işçileri için tedbir alınmalı

  • 16:52 31 Mart 2020
  • Güncel
MUĞLA - HDP Muğla İl Örgütü Bodrum’da salgın nedeniyle işsiz kalan ve kalacak yerleri bulunmayan inşaat işçilerinin durumuna dikkat çekerek, işsiz kalan inşaat işçileri için acilen tedbir alınması gerektiğinin altını çizdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Örgütü Bodrum’da koronavirüs salgını nedeniyle şantiyelerin kapanması ile işsiz kalan ve kalacak yerleri bulunmayan inşaat işçileri hakkında yazılı açıklama yayınlandı. İşçilerin fahiş fiyatlarla seyahat etmek zorunda oldukları ve sağlık kontrollerinin yapılmadığı belirtilen açıklamada, idari makamlara dönük öneriler yayınlandı.
 
‘İnşaat işçileri mağdur ediliyor’
 
Açıklamada, Bodrum'da, koronavirüs salgını dolayısıyla inşaat şirketlerinin iş durdurma kararı almasıyla geçici olarak Bodrum'da bulunan binlerce işçinin işinden olduğunu, şantiyelerin kapanmasıyla da kalacak yerlerinin bulunmaması ile işçilerin otogara akın ettiği belirtildi. Açıklamada, “Salgınla mücadele kapsamında otobüs seferlerinin iptal edilmesi ve otobüslerin tedbir amaçlı en fazla yüzde 50  dolulukla sefer yapma zorunda olmaları, durumu daha da karmaşık hale getirmiş, işçilerin otogarda ve şehrin farklı noktalarında gruplar halinde düzensiz ve tedbirsiz şekilde yığılmalarına sebep olmuştur. Ekonomik ve sosyal güvenceden mahrum, sağlıksız koğuşlarda barınan ve çalışan binlerce inşaat işçisi, neredeyse iki üç katına çıkan bilet fiyatlarıyla bir kere daha mağdur edilmişlerdir” ifadeleri yer aldı.
 
‘Yetkililer sorumluluk almaya çağırıldı’
 
Açıklamada şunlar kaydedildi: “Başta işçiler olmak üzere toplum sağlığı için tehdit oluşturan  bu durum karşısında insanların, etkin bir sağlık kontrolünden geçirilmeden, kontrolsüz olarak sokaklarda bulunmaları ve memleketlerine gönderilmeleri ciddi riskler barındırıyor. Tedbir almakta yetersiz ve yaşananlara kayıtsız kalan, muhalefeti ve başta sağlık örgütleri olmak üzere toplumun bir çok kesimini sürecin dışında tutan sağlık alanında yetkin olmayan kişi ve kurumlardan Pandemi Kurulları oluşturan, çözüm yönünde güçlü adımlar atmayan yetkilileri sorumlu davranmaya ve görevlerini yapmaya davet ediyoruz.
 
‘Durumun takipçisi olunacak’
 
HDP Muğla İl Örgütü olarak durumun takipçisi olacağız. Durumun insan ve toplum sağlığı açısından daha ciddi hal almadan çözülmesi yönünde yapılacak çalışmalara gerekli desteği sunmaya ve sorumluluk almaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.”
 
Açıklamada alınması istenilen öneriler şu şekilde sıralandı:
 
“* İşlerinden olan işçiler tespit edilmeli, kendilerine güvenli konaklayacak yerler ayarlanmalı ve hepsi sağlık taramasından geçirilmelidir.
 
* Çalışma, yaşam şartları ve şu anki durumları itibariyle risk taşıyan  bu insanlar için karantina uygulanmalı, sonrasında güvenli olarak memleketlerine ulaşmaları sağlanmalıdır.
 
* Bodrum'da  halen faal olan şantiyeler tespit edilmeli, çalışanlar kayıt altına alınmalı konakladıkları ve çalıştıkları alanlar kontrol edilmeli ve 'evde kal' çağrılarının gereği şantiyeler kapatılmalıdır.
 
* Tüm toplumun sağlını ilgilendiren bu konuda, kapatılan şantiyelerde bulunan işçiler de sağlık kontrollerinden  geçmeli  ve karantina sürecinin sonucunda memleketlerine gönderilmeli ya da güvenli yerlere yerleştirilmelidir.”