Tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ölüm orucuna başladı

  • 16:13 5 Nisan 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Tutuklu bulanan ÇHD avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal bugün itibariyle adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna dönüştürdü.
 
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatları Ebru Timtik 90, Aytaç Ünsal ise 60 gündür tutuklu bulundukları cezaevinde açlık grevi eyleminde.  Avukatlar adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemlerini bu gün itibariyle ölüm orucuna dönüştürdüklerini meslektaşları aracılığıyla duyurdu.
 
‘Hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz’
 
ÇHD, sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdiği basın toplantısında meslektaşları Ebru ve Aytaç kararlarına karşı, demokratik kamuoyunu adalet talebine sahip çıkmaya çağırdı. ÇHD’nin açıklamasında 5 Nisan Avukatlar Günü’ne dikkat çekilerek  “Yargılamaların parodiye dönüştüğü, hukukun olmadığı bir ülkede bugün avukatlar günü. Hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz” denildi.
 
Adil yargılanmalar için ölüm oruçları sürmekte
 
ÇHD’nin açıklamasında Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in yaşamını ölüm orucunda yitirdiği, İbrahim Gökçek’in ve aynı talep ile eyleme başlayan Mustafa Koçak’ın eylemlerinin sürdüğü anımsatıldı. Bu konuda da çağrı yapıldı.
 
Hukuk derneklerinden çağrı
 
Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) de sosyal medya hesabından açıklama yaptı. ÖHD, ÇHD’li meslektaşları Ebru ve Aytaç'ın adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevirdiklerini duyurduklarını belirterek, hükümete“ Meslektaşlarımızın taleplerini derhal karşılanmalıdır” çağrısında bulundu.