Kayyım atanan ilçede eşbaşkanlar halk belediyeciliğini hayata geçirdi

  • 09:04 9 Nisan 2020
  • Güncel
Beritan Canözer-Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Yerine kayyım atanan HDP’li Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer, "Bizi halk seçti, kayyımlar hizmet etmemizi engelleyemezler. Biz halkımızın yanında durmaya devam ediyoruz" diyerek, başlattıkları "Kardeş Aile Kampanyası" için de çağrıda bulundu.
 
Yerine kayyım atanan Bismil Belediye Eşbaşkanları, çalışmalarına seçildikleri ilk günkü gibi devam ediyor. İlçenin genel sorunlarıyla ilgilenen ve halk ile bir arada olan eşbaşkanlar, halkın taleplerini dinliyor ve halkçı belediyecilik örneği ile ilçede çalışmalarını sürdürüyor. Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Kardeş Aile Kampanyası" için yaptığı çağrının ardından HDP'li eşbaşkanlar da kentte kampanyanın startını vererek, 10 aile ile kardeş aile olduklarını duyurdu.
 
'Gönüllü ve halkçı belediyeler olarak çalışmaya devam ediyoruz'
 
Eşbaşkan Gülşen Özer, belediyeciliğin makamla ilişkilendirilmemesi gerektiğini söyleyerek, "Göreve geldikten hemen sonra kentte birçok sorunu çözmeye başladık. Bismil tarımcılığın en yaygın olduğu ilçelerden biri, bu nedenle tarımcılık ile uğraşan vatandaşlarımız için birçok proje başlattık. Kadınlar evde kalmasın, çalışırken de emeğinin karşılığını alabilsin diye kadınların üretebileceği, ürettiğini satabileceği projeler hazırladık. Fakat tüm bu projelerin devam ettiği süreçte yerimize kayyım atandı. Elbette bizler belediyeciliği makam ve mevki olarak görmüyoruz. Bu nedenle atanan kayyımın bizim açımızdan bir önemi yok. Evet, bazı resmi işleri yürütemiyoruz fakat onun dışında kalan, gönüllü ve halkçı belediyecilik statüsünde tüm çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz" diye kaydetti.
 
'Asıl görevimiz halkımızın yanında olmaktır'
 
Gülşen, HDP'li belediyeler olarak en temel amaçlarından ve özelliklerinden birinin "halkçı belediyeler" olmak olduğunu hatırlatarak, "Önemli olan halkın kimi irade olarak gördüğüdür" dedi. Bismil halkının kayyımı irade olarak tanımadığına işaret eden Gülşen, "Asli görevimiz halkımızın taleplerini dinlemek ve beraber yaşadığımız bu yeri hepimizin için daha iyi bir yer haline getirmektir. Bunu  başarmanın yolu da halk ile beraber olmaktan geçiyor. Biz halkımızın bize güvendiğini ve bizi irade olarak gördüğünü biliyoruz. Yine söylüyorum, resmi izinler gerektirecek çalışmalar elbette yürütmüyoruz ama gücümüzün yettiği, elimizin uzanabildiği, yapabileceğimiz ne varsa, yapıyoruz. Bizim asıl görevimiz halkımızın yanında durmak ve onları dinlemektir. Bu yüzden bize verdikleri destekten ötürü halkımıza da teşekkür ediyorum. Bizi halk seçti, kayyımla hizmet etmemizi engelleyemezler. Biz halkımızın yanında durmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
'Topyekûn dayanışma olmalı'
 
Belediyeciliklerini ancak halkın eleştirebileceğini ve halkın yargılayabileceğini söyleyen Gülşen, koronavirüs ile mücadele edilen bu süreçte HDP'nin başlattığı kampanyanın da çok değerli ve önemli olduğunu dile getirdi. Gülşen, böylesi bir süreçte ihtiyacı olan tüm aileler ile dayanışma içerisinde olmak gerektiğini belirterek, "Dayanışma ruhunu ortaya koymak için bu süreç ve bu kampanya çok önemli. Biz de halkına hizmet etmeye gönül vermiş belediye eş başkanları olarak bu çağrıya ve kampanyaya cevap olmak istedik. Belediye eşbaşkanları olarak 10 aile ile kardeş aile olduk ve bu süreçte elimizden gelen her şeyi yapacağız. Öte yandan ilçede bir kriz masamız da var, aileler oraya başvuru yaparak durumunu bildirebilir. Siyasetçilerimiz, yöneticilerimiz ve imkanları olan halkımız ihtiyacı olan aileler iletişim kuracak. Kimse mağdur olmamalı ve bu salgına karşı topyekün dayanışma içinde olmalıyız. Biz zaten parti ve halk olarak böyle bir geleneğe sahibiz" diye konuştu.