‘Yemeklerimizden çamur çıkıyor’ diyen tutsağın telefonu kesildi

  • 09:05 9 Nisan 2020
  • Güncel
MARDİN - Koronavirüs nedeniyle hazırlanan infaz indirim paketinde siyasi tutsakların kapsam dışı bırakılmasına tepki gösteren Şükriye Engin, oğlu ile konuştuğu sırada telefonun 3 kez kesildiğini söyledi. Şükriye, “Cezaevinde yemeklerinden çamur çıkıyor, yeteri kadar su bile verilmiyor. Çocuklarımızın bırakılmasını istiyoruz” dedi. 
 
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de hızlandırılan ve siyasi tutsakların kapsam dışı bırakıldığı 3’üncü Yargı Paketi görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda devam ediyor. Tutsak yakınları ve hak örgütleri infazda eşitlik talep ederken, tutsaklar ise bulundukları koşulların salgına çok açık olduğunu söylüyor. 
 
‘Telefon 3 kez kesildi’ 
 
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mehmet Faruk Engin’in ailesi son yaptıkları telefon görüşmesinde “Burada bize bakılmıyor yemeklerimizden çamur çıkıyor avukatları arayın” dediği için konuşmasının üç kere kesildiğini söyledi. Mehmet’in annesi Şükriye Engin, “Son aramasında hiçbir şey anlamadık. Ne söylediklerini dinlemek için yanı başlarında iki gardiyan bekliyor. Çocuklarımızla doğru düzgün konuşamıyoruz bile. Bu durum kabul edilemez” sözlerini kullandı.
 
‘Yemeklerinden çamur çıkıyor’
 
Oğlunun Nusaybin’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alındığını ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatan Şükriye, “Osmaniye’de tutsaklara her türlü işkenceyi yapıyorlar. Yemeklerine çöp koyuyorlar. Yemeklerinden naylon ve çamur çıkıyor. Benim oğlum zaten hasta. Yasaktan kalma yaraları var. Oradaki bütün tutsaklar işkence altında” dedi.
 
‘Tutsaklar bir an önce tahliye edilsin’
 
Koronavirüs tehlikesi nedeniyle siyasi tutsakların da bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini belirten Şükriye, “Onlara virüs bulaşsa bize hiç mi bir şey olmayacak? Olacak biz anneyiz. Benim oğlumun başına bir şey gelse ne yapacağım? Onlara yeteri kadar su bile verilmiyor. Biz anneler çocuklarımızın bırakılmasını istiyoruz” çağrısı yaptı.