Hasta tutsak yakınları: Ölümlerden AKP sorumlu olacak

  • 09:07 9 Nisan 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
MERSİN / ADANA - Hasta tutsakların yakınları af yasasının eşit bir şekilde uygulanmasını isteyerek, salgının cezaevlerine yayılması ve tutsakların yaşamını kaybetmesi durumundan AKP’nin sorumlu olacağını söyledi. Babası 24 yıldır cezaevinde olan Rojgul Demir, “Biz sadece eşitlik istiyoruz” dedi. 
 
Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını her geçen gün yayılarak devam ederken, Türkiye’de vaka sayısı 38 bin 226'ya,  yaşamını yitirenlerin sayısı ise 812'ye ulaştı. Virüsün yayılması nedeniyle endişe duyulan yerlerden biri de cezaevleri. AKP’nin infaz yasasında siyasi tutsaklar kapsam dışı tutulurken, hasta tutsakların yakınları infazda eşitlik talep ediyor. 
 
‘Devletin yaptığı bu ayrım kabul edilemez’ 
 
Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 5 yıldır tutulan hasta tutsak İsmail Kocaman’ın annesi Necla Kocaman, oğluyla ilgili endişelerini dile getirerek, “Çifte standart uygulanıyor, çocuklarımız ölümün eşiğinde her an virüs yayılabilir. 2-3 metrelik bir alanda kendilerini muhafaza etmeye çalışıyorlar.  Devletin bu ayrımı hiç affedilmez.  Bu insanlık suçudur. Yaşam hakkı evrenseldir. Tutsakların haklarını savunmamız gerekiyor, sesimizi duyurmamız gerekiyor.  Ben bir anne olarak kendi evladım için de bütün siyasi tutsaklar için de bu hakkın verilmesini istiyorum. 5 ay açlık grevinde kalmıştı ve sağlık sorunları yaşıyor. Çocuklarımızın başına bir şey gelirse bunun sorumlusu tamamen AKP olacaktır. İki çocuğu var babalarının hayatları için çok endişeleniyorlar. Babalarını yanlarında istiyorlar.  Duyarlı kamuoyunun zindanlara ses vermesini istiyoruz” çağrısı yaptı.  
 
‘Sağlık ve yaşam hakları güvence altına alınmalıdır’ 
 
28 yıldır cezaevinde olan ve şu anda Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Seyfettin Bahar’ın ablası Gülten Bahar da ayrımcılık yapıldığını vurguladı. Aynı zamanda HDP Mersin Yenişehir İlçe Eşbaşkanı olan Gülten, AKP’nin her şeyde vatandaşları arasında yaptığı ayrımcılığı bir kez daha yaptığını söyledi. Cezaevleri için alınan önlemlerin yetersiz olduğuna, tutsakların ölüm riski ile baş başa bırakıldığına dikkat çeken Gülten, “Bu durum toplumun önemli bir kesimini kaygılandırmaktadır. Bu acil düzenlemenin en güncel ihtiyacı pandeminin yayılmasını ve olası can kayıplarını önlemektir, belirli tür suçları affetmek değildir. Devletin gözetim ve denetimi altında olan tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam haklarını güvence altına almaktır.  Bu nedenle korona salgını nedeniyle yapılacak infaz düzenlemesinin herhangi bir suç türünü kapsam dışına bırakması düşünülemez” diye konuştu. 
 
Kardeşinin Hepatit B hastası olduğunu, ayaklarında varis, belinde fıtık rahatsızlığı olduğunu ve uyku apnesi oluştuğu aktaran Gülten, “Endişeliyiz. Bir an önce düzenlemenin ayrım yapılmadan, eşit bir şekilde uygulanmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.  
 
‘Çocukluğumuzu elimizden aldılar’
 
24 yıldır cezaevinde olan ve şu an Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Yıldırım Demir’in kızı Rojgul Demir, 3 yaşındayken babasının tutuklandığını söyledi. “Çocukluğumu çaldılar” diyen Rojgul, şöyle konuştu: “Babamın birçok kronik rahatsızlığı var. 2 defa mide kanaması geçirdi. Belinde ve boynunda fıtık var. Ankara’daki doktor ameliyat önerdi ama yüzde doksan felç kalma riski olduğunu söylediği için olmadı. Sağ gözü yüzde 90, sol gözü yüzde 45 görme engelli. Gözden de ameliyat oldu. Prostatından parça alındı ve kanserden şüpheleniliyor. Bağırsağından da parça alındı onun da sonucunu bekliyoruz.  Koronavirüs buluşması halinde Allah korusun babam dayanamaz. Biz af istemiyoruz sadece eşitlik istiyoruz.”
 
‘Cezaevlerinde önlemler yetersiz’
 
Cezaevlerinde alınan önlemlerin yetersiz olduğunu vurgulayan Rojgul, “Cezaevinde alınan tek önlem görüş yasağı. Babamla konuştuğumuzda hiç bir önlem alınmadığını, sadece sabun verildiğini söyledi. Hiçbir şekilde sıcak su verilmiyor. Sağlık bilgisi dahi verilmiyor. Babamın ve diğer arkadaşların bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Biz sadece infaz yasasında eşitlik istiyoruz. Sesimizin duyulması için elimizden geleni yapacağız” diye ekledi.